Migranti zavlekli do Evropy chorobu, která může být pro řadu lidi smrtelná. V sousední zemi jsou už desítky případů

Tato nemoc se po desítkách let dostala i do České republiky. První případ se objevil u pacientky z Vysočiny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Záškrt se přitom v Česku od 90. let minulého století nevyskytoval. Proti nemoci je u nás povinné očkování. U dvou sourozenců v Česku se potvrdil typ bakterie, která se přenáší především z člověka na člověka. U starší pacientky z Vysočiny laboratoř zaznamenala bakterii, kterou mohou přenášet také zvířata, psal o tom web ČT24.

Nejvíce případů záškrtu je u mužů

K 26. září 2022 bylo ze sedmi evropských zemí nahlášeno 92 případů záškrtu mezi migranty. U 66 z těchto případů se jednalo o kožní formu nemoci. Hlášeny byly také případy respiračního záškrtu, včetně jednoho úmrtí. Onemocnění se vyskytovalo mezi muži. Většina z nich byla zachycena v přijímacích střediscích pro migranty. Informuje o tom Státní zdravotní ústav.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Původcem záškrtu je bakterie produkující toxin, který má škodlivý vliv na sliznici dýchacích cest, způsobuje její odumírání a vznik pablán (povlaků) v nosohltanu a krku

Záškrt je bakteriální onemocnění, které se vyskytuje celosvětově. Vysoké riziko nákazy je především v rozvojových zemích Asie a Afriky. Záškrt je výhradně lidskou nemocí. Nejčastější přenos je kapénkovou cestou nebo kontaktem s kontaminovanými předměty. Zdrojem nákazy jsou nemocní lidé a bacilonosiči. Píše o tom web Cestovní nemoci. Nemoc se nejčastěji projevuje jako těžká povlaková angína a léčí se antibiotiky.

Rizikovou skupinou jsou starší lidé

V České republice se záškrt dlouho neobjevil díky povinnému očkování, které začalo už v roce 1946,“ uvedla pro Události247 lékařka Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotního ústavu. „Riziko nákazy je vyšší u starších lidí, také s poklesem ochranných protilátek po očkování. Většinou mívá souvislost s kontaktem s neočkovanými osobami nebo s cestováním do zahraničí,“ dodala Fabiánová. V Česku aktuálně není hlášen žádný případ záškrtu. Událostem247 to potvrdila mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku aktuálně žije více než dva miliony seniorů

Nárůst případů záškrtu hlásí i některé další evropské země. Světová zdravotnická organizace proto doporučuje nechat se v dospělosti proti této nemoci přeočkovat, píše ČT24. Děti se teď v Česku proti záškrtu očkují naposledy ve věku 10 až 11 let. Dospělí cestovatelé, především nad 40 let věku, by se měli nechat před cestou do rizikové oblasti přeočkovat jednou dávkou vakcíny. Imunita získaná očkováním totiž nechrání po celý život, připomíná web Cestovní nemoci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sledujete nejnovější technologie? Zaměřte se na českou společnost MISURA
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů