Medveděv: Mír na Ukrajině bude jen za podmínek, které určí Kreml

Vpád na Ukrajinu byl tvrdou, ale pečlivě promyšlenou reakcí na rusofobní politiku Západu. Prohlásil to místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dodal, že podle TN je cílem Moskvy mír. „Speciální vojenská operace,“ jak Putin invazi nazývá, ale podle něj skončí jedině za podmínek, které určí Moskva. Své národní zájmy prý bude hájit všemi prostředky, cituje TN Medveděva . Uvedl také, že mírová jednání Ruska s Ukrajinou jsou teď na mrtvém bodě. Konec války je tak prý možný pouze po splnění podmínek, které určí Moskva, píše TN.

Podmínky si určíme my

Podle exprezidenta a místopředsedy bezpečnostní rady by ruské vedení nemělo brát na jiné návrhy ohled, informuje o tom agentura TASS. „Rusko vede na Ukrajině speciální vojenskou operaci a usiluje o mír za podmínek, které určíme my. Je to na nás, mělo by se o tom mluvit napřímo. Rozhodně to nebude za podmínek, které se nám snaží vnutit bývalí partneři z mezinárodního společenství, kteří žízní po vojenské porážce Ruska,“ cituje TASS Medveděva.

iZdroj fotografie: S vědomím Ondřeje Škody / Twitter
Válka na Ukrajině

Podle TASS ještě dodal, že invazi považuje za tvrdou, ale pečlivě promyšlenou reakci na rusofobní politiku západních zemí. „Máme své národní zájmy a ty budeme zajišťovat všemi dostupnými prostředky.“ Medveděv podle agentury Reuters také řekl, že Rusko bude chránit své vlastní zájmy všemi dostupnými prostředky. Válku na Ukrajině, stejně jako válku v Gruzii v roce 2008 a rozšíření NATO na západ, označil za součást snahy Spojených států a jejich spojenců zničit Rusko, píše Reuters.

Spory neustále narůstají

Do vývoje rusko-ukrajinského konfliktu by mohla promluvit třetí země. Jak píše TN, Severní Korea měla Kremlu nabídnout až 100 tisíc vojáků, kteří by mohli bojovat proti ukrajinské armádě. Zatím není jasné, jak Moskva reagovala. Podle Ruska je cílem operace Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat. Kyjev a Západ pokládají invazi za akt nevyprovokované agrese. Členské státy Severoatlantické aliance ukrajinským ozbrojeným silám dodávají vojenský materiál, připomíná TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kim Čong-un

„Faktem je, že spory mezi Ruskem a Západem neustále narůstají od pádu železné opony. Rusko vidělo nějaký vývoj států, které byly dříve sovětskými satelity, jakým směrem se budou ubírat,“ řekl Událostem247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš. „Svou představu měly i Spojené státy a země samotné. A Rusko vidělo jakousi hrozbu v tom, že země bývalého sovětského bloku čím dál víc spěly směrem na Západ a stávaly se členem NATO a EU. Rusko v tom vidělo ohrožení své vlastní bezpečnosti,“ uvedl Petráš pro Události247.

Co si o podmínkách k ukončení války ze strany Ruska myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články