Možnost převratu ve Francii. Generálové ve výslužbě varují prezidenta Macrona

Ve Francii rozvířil diskuse otevřený dopis, který prezidentu Macronovi poslalo několik desítek vysloužilých důstojníků. Varují ho před občanskou válkou, pokud nezačne hájit zájmy Francie.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dopisu stojí varování před občanskou válkou a islamismem, který podle nich ohrožuje celou zemi. S kladnou odezvou se setkal u krajní pravice, naopak levice a vláda psaní odsoudily. Podle Florence Parlyové, francouzské ministryně obrany, je obsah textu nezodpovědný. Vůdce krajní levice Jean-Luc Mélenchon řekl, že v dopisu vidí výzvu k povstání, a vyzval proto aktivní vojáky, kteří obsah podporují, aby opustili armádu.

Francii hrozí rozpad, varují generálové

Generálové v psaní upozorňují na možnost rozpadu Francie, hrozící občanskou válku a zásah „aktivních kamarádů“ v nebezpečné misi na ochranu hodnot civilizace. Všichni, kteří dopis podepsali, vyzývají prezidenta Emmanuela Macrona a vládu, aby svůj národ ochránili před islamisty. Signatáři také připomínají, že trikolóra není kus hadru a že znázorňuje tradici těch, kteří bez ohledu na barvu pleti nebo víru zemi věrně sloužili a obětovali pro ni život.

iZdroj fotografie: Unsplash

Varování se týká muslimů. Vyznavači islámu prý zásadním způsobem ohrožují život ve Francii.

Na konci dopisu generálové varují, že už není čas ztrácet čas. Obávají se také, že pokud prezident Emmanuel Macron a vláda urychleně něco neudělají, může vypuknout občanská válka. Jejím důsledkem by pak byly tisíce obětí na životech. Dopis podepsalo 20 generálů, asi stovka vysokých důstojníků, a přes tisíc dalších příslušníků armády.

Le Penová: „Výzvu chápu, prezident by se jí měl více zabývat“

Marine Le Penová, vůdkyně francouzské krajní pravice, řekla, že má pro výzvu pochopení. Ti, kteří ji napsali prý přesně vystihli skutečnost, jak moc je situace v zemi znepokojivá a že existují regiony, ve kterých panuje naprosté bezvládí. Prezident Macron by měl podle Le Penové především zjistit, co generály přinutilo k tomu, aby se tímto způsobem vyjádřili.

iZdroj fotografie: Unsplash

Varování se vztahuje především na osoby obývající periferie Paříže.

Macron celou kauzu označil za islámský separatismus, podle něj se totiž všechno točí především okolo předměstí, která obývají přistěhovalci. Lidé se v nich necítí jako Francouzi, tím pádem nedodržují zákony a dávají přednost islámskému právu šária. Slíbil však, že bude napjatou atmosféru co nejdříve řešit.

Zdroj: France24

123 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 396 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň