Ruské jednotky zasáhly zbraně, které Ukrajina vůbec neměla mít. Jednalo se o americké střely

Ukrajinská armáda šokovala Rusko. Invazní vojska tam během pár dnů přišla o několik systémů protivzdušné obrany.

i Zdroj fotografie: S vědomím Viktora Kovalenka / Twitter
                   

V troskách jednoho z nich měli Rusové najít úlomky americké střely AGM-88 HARM. Nikde se však neobjevily zprávy, že by Ukrajina tyto zbraně dostala. Jak píše TN, zajímavé je to, jakým způsobem je na ruské pozice vypálila. Jde totiž o řízené střely odpalované z letadel, které nejsou kompatibilní s žádnými letouny používanými ukrajinským letectvem, upozorňuje server TN.

Zbraně k účinnému ničení radarů

Rusové měli v posledních dnech na Ukrajině přijít o jeden protiletadlový systém Pancir-S1 a čtyři S-300. Web The Drive.com upozornil, že se na ruských sociálních sítích objevily snímky zbytků střely, která jeden z těchto systémů zničila. Má se jednat o americkou raketu vzduch-země AGM-88 HARM, která má čtyři metry na délku, nese 66 kilogramů vážící hlavici a má dostřel přes 110 km. Střely jsou určené k ničení radiolokátorů protivzdušné obrany.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov už dříve uvedl, že Ukrajina od partnerů dostane právě zbraně určené k ničení radarů. „Dostaneme speciální protiradiolokační střely, které jsme dříve neměli. Umožní nám účinně ničit jejich radary a nepřítele tím fakticky oslepit,“ cituje ministra agentura Ukrinform. Informace ruských médií, že měly radary zničit střely HARM, přinesl také oficiální telegramový kanál ukrajinských ozbrojených sil.

Střely poskytli Američané

Spojené státy už oficiálně potvrdily, že protiradarové střely skutečně Ukrajině poskytly,“ řekl Událostem247 odborník na mezinárodní bezpečnost Michal Smetana. „U dodávek zbraňových systémů tohoto typu skutečně dává velký smysl neohlašovat jejich doručení veřejně předem, protože se tím komplikuje ruská schopnost rychlé adaptace na kvalitativní vylepšení ukrajinského arzenálu,“ pokračuje expert pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

Ukrajinské letouny skutečně nejsou v obecné rovině kompatibilní s ukrajinskými letouny sovětské výroby, nicméně existuje teoreticky několik variant, jak je možné tyto letouny modifikovat pro efektivní použití těchto střel proti ruské protivzdušné obraně,“ dodal Smetana pro Události247. Náměstek ministra Colin Kahl podle TN odmítl specifikovat počet raket, kdy je Spojené státy dodaly, ani to, o jaký typ jde. CNN s odkazem na svůj zdroj v Pentagonu uvedla, že jde právě o HARM.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články