Nákupy v Polsku se Čechům vyplatí. Pohonné hmoty jsou u sousedů daleko levnější

Češi jezdí na větší nákupy do Polska. Natankovat plnou nádrž u sousedů se Čechům často vyplatí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Polská vláda podle Deníku zcela zrušila DPH na základní potraviny. Zároveň snížila DPH na benzín a naftu o 15 procent. V případě aktuálního měnové oslabení polského zlotého oproti koruně, jak píše dále Deník, jsou nyní nákupy v Polsku pro Čechy mimořádně výhodné. Například rozdíl ceny pohonných hmot byl pro naše občany zajímavý již před Vánocemi. U ceny potravin tak razantní rozdíl podle Deníku není.

Čechům se to vyplatí

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, Polsko očekává spíše zlevňování než zdražování. „Pohonné hmoty v příštích sedmi dnech zdraží nejen v ČR, ale také v okolních zemích. S výjimkou Polska. Tam by mohly dále zlevňovat vlivem snížení DPH z pohonných hmot z 23 na osm procent, k němuž došlo počátkem února. Takže zatímco na české straně hranic se třeba benzín prodává za 36,50 koruny za litr, hned za hranicemi jej v Polsku lze pořídit v přepočtu například za 28,70 koruny za litr,“ uvedl pro Události247.

iTankování paliva

„Navíc pomáhá historicky rekordně silná úroveň koruny vůči polskému zlotému. Koruna totiž vůči zlotému pravděpodobně ještě o něco posílí, zatímco čerpací stanice v Polsku ještě výrazněji promítnou snížení DPH do cen pohonných hmot. Potraviny se zatím v Polsku pro Čechy až tak nezlevňují. V příštích dnech by už mohly být nákupy výhodnější, zejména pak chleba, mléčných výrobků či masa,“ doplnil Kovanda.

„Jezdí sem mnoho českých řidičů. Ale není to dneškem, ceny jsou pro vás lepší už mnoho měsíců, vedle benzínu Češi hodně kupují také cigarety,“ dodává pan Marek pro Deník, zaměstnanec jedné těšínské benzinové pumpy.

Pokles cen o daň

„Hodně lidí z Česka sem jezdí. Dnes je to zatím slabší, ale myslím, že nejpozději o víkendu tu bude parkoviště zaplněné z velké části auty s českými značkami,“ říká muž z ochranky prodejny Lidl v Cieszynie. I tak se nějaká auta s českou poznávací značkou objevila. „Přijela jsem samozřejmě na nákup. Proč bych nakupovala v Česku, když tady je to levnější. Na nákupu za dva tři tisíce ušetřím i pět set korun,“ sdělila Věra Maťasová z Třince pro Deník.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ušetřené peníze

Otázkou také podle Vladimíra Pikory z Pikora Invest zůstává, zda snížení daní zohlední polští prodejci, či zda si pokles zahrnou do marží. „Za optimálních okolností by to mělo fungovat tak, že by mělo dojít k poklesu ceny přesně o tu daň. Prakticky to k tomu ale vést nemusí,“ citoval Blesk Pikoru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů