NATO v rámci konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou zvažuje nasazení jednotek na Slovensku. Podle profesora Kříže by měly všechny státy aliance Ukrajinu podpořit

Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok zvažuje nasazení jednotek NATO na Slovensku. Česká republika mezitím Ukrajinu podporuje.

i Zdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok podle iDnesu oznámil v souvislosti se stávajícím napětím mezi Ukrajinou a Ruskem, že Spojenci v Severoatlantické alianci zvažují nasazení jednotek i na Slovensku. Takové rozhodnutí vítá i český ministr zahraničí Jan Lipavský, podle kterého by se Česká republika v zájmu vlastní bezpečnosti měla na nasazení jednotek podílet.

Nasazení jednotek NATO

„Taková úvaha mezi spojenci je, žádné rozhodnutí učiněno nebylo,“ zmínil Korčok poté, co s poslanci zahraničního výboru slovenského Parlamentu hovořil o situaci na Ukrajině. Zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

iZdroj fotografie: Flickr
Sídlo NATO v Bruselu

Požadavkem Bratislavy však není podle Korčoka případné vyslání vojenských jednotek NATO na Slovensko. Je to součást normálního obranného plánovaní, reakce na vzniklou situaci. Jsme součástí obranné aliance a tato obranná aliance není na papíře, k tomu musíme mít i nějaké vojenské struktury,“ řekl slovenský ministr zahraničí.

Podle ministra zahraničí Jana Lipavského je rozhodnutí o nasazení nových jednotek Severoatlantické aliance v zemích jejího východního křídla v zájmu české bezpečnosti. Česko by se na něm mělo podílet, prohlásil Lipavský. Také podle něj zůstává aliance jednotná v odmítnutí ruských požadavků, které ohrožují českou suverenitu. Po poskytnutí dělostřelecké munice poskytne Česko Ukrajině ještě další pomoc, doplnil Lipavský.

Pokračovat v podpoře

Vedoucí Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity Zdeněk Kříž je pro pokračování v podpoře. Domnívám se, že nejen Česká republika, ale i státy Severoatlantické aliance, by měly materiálově podporovat Ukrajinu,“ sdělil profesor Událostem247.

iZdroj fotografie: Flickr
Dělostřelecká munice

„Česko, které není bezprostředním sousedem Ukrajiny, jim posílá zbraně. Určitě bychom jim zbraně, které nutně potřebují, měli poslat, aby se mohli účinně bránit. Měli bychom se připravit na to, že kdyby došlo k obsazení Ukrajiny, mohli by tu mít základny ukrajinští poslanci. To považuji za základní věc,“ citovaly Seznam Zprávy slovenského exministra financí Ivana Mikloše.

Rusko u hranic s Ukrajinou soustředilo desítky tisíc vojáků. Vojenskou přítomnost v pohraničí Kreml zdůvodňuje cvičením. Kyjev i Západ se však obává, že Moskva chystá invazi, což však Rusko popírá. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď již dříve varoval, že i menší útok na Ukrajinu by vyvolal nápor vlny uprchlíků na slovensko-ukrajinskou hranici.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články