Putinův nepřítel číslo jedna odhadl konec režimu. Rusko podle něj válku prohraje

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém tradičním projevu k ruskému federálnímu shromáždění obvinil z rozpoutání nynějšího konfliktu na Ukrajině Západ.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента России / Creative Commons / CC BY
                   

Podle Putina se Západ snažil zničit Rusko mimo jiné ekonomickými sankcemi a dodával Ukrajině zbraně už před válkou. Rusko se naopak snažilo situaci na Ukrajině vyřešit mírovými prostředky a válku zastavit. Psal o tom web České noviny. Projev Putin pronesl krátce před prvním výročím ruské invaze na Ukrajinu.

Rusko je až na dně

Vědět o sobě po delší době dal také vězněný ruský opozičník Alexej Navalnyj. Ve svém prohlášení na Twitteru důrazně odsoudil invazi své země na Ukrajinu a označil ji za nevyprovokovanou agresivní válku, která Rusko uvrhla až na samé dno. Moskva podle něj míří k nevyhnutelné porážce, po které by měly následovat reparace Ukrajině, návrat k hranicím z roku 1991 a změna politického systému v Rusku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Alexej Navalnyj

Navalnyj je ruský právník a politický opoziční aktivista. Od roku 2009 je známý také jako kritik korupce v Rusku a režimu Vladimira Putina. Podílel se na organizování demonstrací a psal články do ruských periodik. Loni v březnu byl odsouzen k devítiletému trestu za pohrdání soudem a za údajnou krádež peněz, které shromáždil na svou prezidentskou kampaň, připomíná web iDnes.

Prohlášení není překvapivé, říká expert

Deník Ukrajinska pravda v souvislosti s Navalného výzvou k návratu k hranicím poukazuje na předchozí vyjádření opozičníka, a to ohledně ruské anexe Krymu v roce 2014. Uvedl tehdy, že i když byl Krym obsazen Ruskem „v hrubém rozporu se všemi mezinárodními normami, skutečnost je taková, že Krym je nyní součástí Ruské federace“. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že Krym součástí Ruska také zůstane. Ukrajincům doporučil, aby si nic nenalhávali, píše deník.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jednou z motivací ruského vpádu na Ukrajinu podle šéfa Kremlu bylo ochránit rusky hovořící obyvatele ukrajinského Donbasu

Do Navalného prohlášení se výrazně promítá to, jakou je válka na Ukrajině pro Rusko katastrofou, ať už z hlediska mezinárodní izolace, ekonomicky a v dalších aspektech. Je vidět, že Navalnyj některé své názory z minulosti přehodnotil. Je to vidět třeba na tom, jak má vypadat status Krymu, který by se měl vrátit Ukrajině, což v minulosti netvrdil. Z delšího hlediska to odpovídá tomu, co teď na Ukrajině vidíme,“ uvedl pro Události247 analytik Michal Lebduška.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad