Virus marburg se znovu objevil, zabíjí 8 lidí z 10 | Události247.cz

Virus marburg o sobě znovu dává vědět. Epidemiologům nedá spát, smrtnost je až 88%

Světová zdravotnická organizace (WHO) se má na pozoru. Nebezpečný virus marburg se znovu objevil.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

To nejhorší čím se můžete nakazit. I tak bývá označován virus marburg, před kterým mají velký respekt epidemiologové z celého světa. Je zničující pro vnitřní orgány a lék na něj zatím neexistuje. I proto na marburg dlouhodobě odborníci důrazně upozorňují a při cestování do Afriky radí nekonzumovat divoká zvířata a vyhnout se kontaktu s krví.
Příbuznost s ebolou

Virus marburg je někdy přezdíván jako „bratr eboly“. Oba spadají mezi tzv. filoviry a způsobují vysokou smrtnost. V případě nejhorší varianty viru marburg umírá 8 lidí z 10. Inkubační doba je obvykle 2-21 dní. Přenos nákazy způsobují hlavně infikovaná zvířata. Rozsáhlou epidemii zatím marburg nezpůsobil, ale i malý výskyt znamená bolestivou smrt pro mnoho lidí. Proto jakýkoliv záchyt si dokáže získat pozornost WHO.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nyní se marburg objevil v západoafrické Guineji. Nejen v této zemi, ale dokonce v celé západní Africe, jde o první výskyt nákazy. Osoba, která se infikovala virusem marburg vyhledala lékařskou pomoc. Tento patogen ale způsobuje dramatické zhoršení stavu během krátké doby a zdravotníci tak nestihli vymyslet léčbu. Pacient zemřel.

Děsivá historie

Lékaři zpočátku neměli tušení, čím se osoba nakazila. Že šlo o virus marburg, zjistily až guinejské laboratoře. Následně vše potvrdil Pasteurův institut v Senegalu. Projevy marburgu jako krvácivé horečky jsou velmi podobné ebole, se kterou má Guineja zkušenosti. Nemoc se tam šířila až do letošního června, kdy Světová zdravotnická organizace vyhlásila konec pandemie.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nákaza virusem marburg dosud byla výjimečná. Objevovala se převážně na jihu a východě Afriky, v některých případech byla exportována na Západ. A právě s dovozem nákazy se pojí jeho historie. V roce 1967 dostala skupina lidí převážně z německého města Marburg krvácivé horečky. Všichni byli infikováni krví pokusných opic dovezených z Ugandy. Zemřelo 31 laboratorních pracovníků. Další historický případ je z roku 2004 z Angoly, kde se nakazilo přes 250 lidí, 90 procent z nich zemřelo.

Zdroj: WHO, ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 715 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník