Nejčastější otázky ohledně onemocnění Covid-19 a odpovědi na ně - Události247.cz

Nejčastější otázky ohledně onemocnění Covid-19 a odpovědi na ně

i Zdroj fotografie: istockphoto.com

Ve spojitosti s koronavirem má spousta z nás otázky, na které není jasná odpověď. Jak je to s očkováním, pokud jste COVID-19 prodělali a máte protilátky? Je nutné se očkovat? Můžu dostat očkování, pokud jsem alergický na penicilin nebo mám astma? Může si člověk sám vybrat, jaký druh vakcíny dostane? 

Velmi časté jsou dezinformace, kterým lidi věří

Na internetu najdete spoustu informací, které nejsou pravdivé. Jednou z nich je to, že onemocnění COVID-19 zanechá mnohaletou imunitu. Post infekční imunita ale není celoživotní ani dlouhodobá. Očkovací látka vytvoří více protilátek a buněčnou imunitu. Aby se zastavilo šíření COVID-19, je potřeba dosáhnout 60-70 % imunizace společnosti. Kolektivní imunity ale dosáhneme pouze očkováním. Proto by se měl očkovat každý, kdo o něj má zájem. Očkování je dobrovolné a je rozdělené do několika skupin, které jsou seřazené podle rizikovosti. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Ne všechny informace okolo nemoci jsou správné

Vakcínu si ale vybrat nemůžete. Záleží na tom, jaká firma zrovna bude mít na skladě určitý počet vakcín a zašle ho do České republiky. Některé dodávky mohou mít zpoždění a je tak možné, že dostanete očkování od jiné firmy, než bylo plánováno. 

Očkování je vhodné pro dospělé, pro děti nebo těhotné ženy by se aktuálně očkovat neměly. Některé vakcíny jsou vhodné od 16 let, některé od 18 let. Očkování je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. 

Většina alergiků se očkování nemusí bát

Očkovat by se neměli nechávat alergici, kteří za sebou mají anafylaktickou reakci, tedy život ohrožující stav. Zatím nejsou žádná jednoznačná doporučení, kdo by se měl nechat očkovat a kdo ne. Očkování ale Zdeněk Hostomský nedoporučil pacientům, kteří mají autoimunitní choroby, jako je roztroušená skleróza nebo Crohnova nemoc. 

iZdroj fotografie: unsplash.com
Lidé mají stále mnoho otázek

Očkování je nakonec dobrovolné, nemocní lidé by se měli před očkováním poradit se svým lékařem, který může očkování doporučit a nebo ho raději vynechat. 

86 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 86 hlasů
Nahlásit chybu
Soutěž pro naše čtenáře
Tento týden už po čtvrté v řadě budeme pravidelně losovat výherce luxusní vířivky v hodnotě 65 000 Kč, zadejte e-mail a zúčastněte se.
Další slosování soutěže za:
Zadáním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů