Vědci varují: Zplodiny z plynových sporáků mohou u dětí způsobovat astma

Určité množství zplodin v ovzduší po hoření plynu skutečně zůstává. O jejich přímém vlivu na vznik astmatu se zabývají další odborníci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lékařská veřejnost, zejména v USA, je znepokojena výsledky nedávné studie amerických a australských vědců. Vyplývá z ní, že znečištění vzduchu z plynových sporáků je zodpovědné za zvýšený výskyt astmatu u dětí. Informuje o tom web ČT24. „Je to, jako byste měli v obýváku výfuk od auta,“ popisují vědci dopad plynových hořáků na dětské zdraví. Ze studie vyplývá, že sporáky jsou za astma u dětí v USA zodpovědné ve 12,7 procentech případů.

Přirovnání k výfukovým zplodinám je přehnané

O expertní názor Události247 požádaly primáře Pneumologické kliniky 1. LF UK a FTN Luďka Stehlíka. „Je pravda, že my se setkáváme spíše s astmatiky dospělého věku. Ta studie je známá a není první. V devadesátých letech zkoumali tuším dánští a švédští vědci vliv činnosti plynových hořáků v bytě. Děti, které vyrůstaly v rodinách, kde se běžně vařilo na plynu, měly snížené takzvané plicní funkce. Nevím ale o souvislosti s astmatem, říká primář.

iZdroj fotografie: abcMedia
Kvůli drahotě letos mnoho domácností plyn úplně odstavilo

Srovnávání důsledků používání plynových hořáků v bytě s dopady zplodin z výfuků na lidské zdraví nicméně plicní expert považuje za přehnané. „Problém by byl, když byste tomu byli delší dobu vystaveni v neodvětrávaných prostorách. Nebezpečný je výskyt těžkých kovů, pokud někdo parkuje přímo v domě a garáž je dveřmi spojena s obytnými prostory,“ dodává pro Události247 primář Stehlík.

Rozumné odvětrávání vyloučí rizika

Za mírně řečeno nafouknutý problém považuje zdravotní ohrožení sporákem také plynový technik Petr Dymanus. Událostem247 sdělil, že za léta své praxe nepamatuje jediného klienta, který by se staral o zdravotní důsledky plynu v bytě. „Ani jsem o tom neslyšel. Vždyť přece: Jak dlouhý čas strávíte vařením? Je přirozené, že nějaké zplodiny se z hořáku, který je v chodu, do okolního ovzduší dostanou. Samozřejmě důrazně doporučujeme mít vždycky při vaření otevřené okno nebo nějakou ventilačku. Kvůli CO, ať v místnosti cirkuluje čerstvý vzduch,“ radí.

iZdroj fotografie: abcMedia
Podle studie jsou na vznik astmatu z plynových hořáků nejvíce náchylné děti

Také matku dvou dětí Veroniku Sadkovou dotaz Událostí247 překvapil. Bez vaření na plynu si chod domácnosti nedovede představit, přestože v dnešní době sporák kvůli drahotě používá co nejméně. „Plyn určitě kvůli nějaké poplašné zprávě odteďka nepřestanu používat. Samozřejmě nejsem na hlavu padlá, abych neodvětrávala, když vařím. Ale řekla bych, že zdrojů astmatu, a horších, máme kolem sebe mnohem víc,“ dodává pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články