Tažení ruské armády na Ukrajině už komentují i tamní blogeři

Terčem kritiky se stalo ukrajinské zničení významných prvků ruské motostřelecké brigády, která se 11. května pokusila překročit pontonový most přes řeku Severní Doněc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nepovedená strategie ruské armády na Ukrajině podle TN zarazila nejen analytiky ze Západu. Jak píše TN, nad postupem ruských stratégů se pozastavují také prominentní ruští váleční blogeři, kteří armádu až dosud podporovali. Nyní kritizují především nedávný neúspěšný pokus Ruska překročit řeku, při kterém vojenský konvoj zničili ukrajinští vojáci, píše dále TN.

Ruská armáda je prý amatérská

Až donedávna většina ruských válečných blogerů ve velkém podporovala postup Ruska na Ukrajině, informuje TN. Od 11. května je ale vše jinak. Rusko v tento den utrpělo drtivou porážku, když konvoj při přesunu přes pontonové mosty zaskočila ukrajinská armáda, píše The Times. Ukrajinští dělostřelci zničili mosty, několik desítek ruských vozidel včetně opancéřovaných bojových vozů a zabili také několik stovek ruských bojovníků, uvádí dále The Times.

iZdroj fotografie: S vědomím Kamila Galeeva / Twitter
Mladá ruská armáda

Jak uvádí americký Institut pro studium války, tento vojenský nezdar vyvolal mezi ruskými blogery velké rozčarování a jejich původně pozitivní a podporující přístup se ze dne na den změnil v kritiku, píše na stránkách institut. Na ruském vedení kritizují především to, že se nepoučilo z předchozích porážek a stále používá stejné taktiky, což nahrává Ukrajincům, píše dále institut. Podle blogerů si ruská armáda počíná jako skupina amatérů.

Podle experta jsou blogeři odvážní

Blogerům vadí také silná ruská státní propaganda, informovalo TN. Kvůli snaze Ruska zakrýt své neúspěchy totiž mají problémy se zjišťováním aktuální situace. Konflikt tak nemohou přesně komentovat ani předpovídat další vývoj, píše Institut pro studium války a připomíná, že není jasné, jak velký vliv budou mít rozhořčení váleční blogeři na válku na Ukrajině. Jejich frustrace by však podle něj mohla otřást důvěrou v Rusko i v ruskou armádu.

iZdroj fotografie: S vědomím Ukrajinského ministerstva obrany / Facebook
Po útoku

Svým způsobem je to od těchto blogerů odvážné,“ řekl Událostem247 bezpečnostní analytik Andor Šándor. „Přece jen postoj oficiálních míst k té operaci je trochu jiný v tom smyslu, že to budou považovat za nějakou antiruskou propagandu. Nejsem si úplně jist, jak přesně tomu rozumí, když říkají, že se tam Rusové dopouští zásadních taktických chyb. Faktem je, že si všímají toho, že ztráty, které ruská armáda utrpěla a utrpí, jsou přece jen příliš vysoké,“ dodal Šándor pro Události247

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů