Vědci přišli na to, že některé nežádoucí účinky po očkování si lidé vsugerují sami. Může za to nocebo efekt

Placebo je látka, která je pacientovi podávána jako lék, i když neobsahuje žádné účinné látky. Existuje ale i nocebo efekt, který působí přesně opačně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vedlejší účinky, které se objevují po očkování proti covidu, jsou podle TN především únava, bolest v místě vpichu, teplota, někdy i nevolnost. Vědci teď ale přišli na to, že některé z těchto pocitů může způsobit i to, že je už dopředu očekáváme. Tomuto jevu začali vědci podle webu TN říkat nocebo efekt.

Mysl do velké míry ovlivňuje také tělo

Nocebo efekt je dle zjištění TN přesným opakem známého placeba. To je látka, která je pacientovi podávána jako lék. Na rozdíl od běžných léčiv však neobsahuje žádné účinné látky. Často se může jednat třeba jen o vitamínovou tabletu. Zásadní však je, že pacient věří, že lék dostal. Protože psychika ovlivňuje fyzický stav, víra a očekávání v uzdravení často skutečně přispívá ke zlepšení zdravotního stavu pacienta, píše dále TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Placebo efekt

Účinky noceba pociťujeme, pokud očekáváme negativní reakci na lék. Tu pak můžeme prožít i přesto, že léčivá látka dané příznaky nezpůsobuje. Američtí experti procházeli data z 12 klinických studií, které zkoumaly vakcíny proti covidu. Přišli na to, že nocebo efekt mohl až za 76 procent všech běžných nežádoucích reakcí po první dávce, a za téměř 52 procent po dávce druhé.

Co na to přední český vakcinolog?

Dosavadní zkušenosti s covidem ukazují, že informace o vedlejších účincích mohou způsobit, že lidé budou běžné potíže mylně přisuzovat vakcíně, nebo budou přehnaně analyzovat svůj zdravotní stav, informují Novinky. Ted Kaptchuk, jeden z autorů studie, ale i přesto podle Novinek tvrdí, že by lékaři neměli před svými pacienty nic zamlčovat. Zkušenosti s tím, že si pacient přivodí některé nežádoucí účinky po podání vakcíny, mají ovšem dle Novinek i experti v Česku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Udalosti247 oslovily předního českého vakcinologa Marka Petráše, který zjištění vědců potvrdil: „Je pravda, že pokud se soustředíme na danou léčbu, nebo dané očkování, tak můžeme být úzkostliví a může se nám zdát, že jsme víc unavení, nebo že nás bolí klouby a svaly. Jedná se většinou o symptomy, které nelze objektivně prokázat.“ Podle Petráše je tento efekt vidět především při studiích, kdy se porovnává skupina lidí, kteří dostávají placebo a skupina, která dostává příslušný lék.

Studie týkající se očkování prokázaly, že lidé, kteří dostávali placebo, cítili i přesto nežádoucí účinky léku. „Děláme proto jakousi základní linii těchto příhod, které může dotyčná osoba zaznamenat, aniž by skutečně byla součástí podávání daného léčiva, nebo vakcíny,“ dodává vakcinolog. V České republice nahlásilo nežádoucí reakce po očkování proti covidu přes 10 tisíc lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články