Očkování pomocí klasické jehly bude možná minulostí. Nové metody jsou dokonce účinnější

Klasický způsob podání tekuté vakcíny pomoci jehly přináší mnoho komplikací. Nové metody slibují jednoduší skladování, snazší aplikaci a vyšší účinnost.

i Zdroj fotografie: Marco Verch / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V současné době lze většinu očkování podávat pouze klasickým způsobem pomocí jehly. To platí i o vakcíně proti koronaviru. Budoucnost však bude možná patřit modernějším metodám. Díky jednoduššímu skladování a přepravě pomohu hlavně v rozvojových zemích. V ostatních zemích pomohu zdravotníkům a také některé vyvíjené metody mají vyšší účinnost. Přehled vyvíjených metod přinesl server Blesk.

Očkovací náplast s HexaPro

Zajímavou možnost vyvíjí badatelé v Austrálii. První testy na laboratorních myších dopadly úspěšně. Metoda spočívá v aplikaci vakcíny pomocí náplasti, která má 5000 plastových hrotů. Ty jsou potaženy suchou vakcínou. Ta má lepší trvanlivost než klasické tekuté. Při teplotách kolem 40 °C vydrží nejméně týden. Pomohlo by to tedy vyřešit logistiku pro rozvojový svět. Velký přínos by však měla i pro Evropu.

První testy ukázaly, že očkovací náplast vyvolala mnohem vyšší úroveň protilátek IgG než současné vakcíny. Myší test badatelé zveřejnili na webu Science Advances. Po dvou dávkách byla úroveň protilátek 40krát vyšší. Jehly bodají těsně pod pokožku, takže nebolí a teoreticky si je člověk může aplikovat sám. Náplastí by se podávala vyvíjená vakcína HexaPro.

Syntetika i nosní sprej

Firma Emergex ve Velké Británii vyvíjí syntetickou vakcínu proti koronaviru. V lednu ji plánuje dát 13 dobrovolníkům. Oproti současným vakcínám se zaměřuje na buněčnou imunitu. Očkování má být také účinnější proti mutacím a tím by skončila nutnost sezónních posilovacích dávek. Měla by fungovat proti mutaci omikron.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Varianta omikron

Další vyvíjenou variantou jsou nosní kapky. Odborníci slibují usnadnění očkování a větší efektivitu. Vakcíny soustředí imunitní reakci do sliznic dýchacích cest, kudy nejčastěji přichází virus do těla. Nosní kapky byly nejprve podány křečkům a makakům, výsledky byly velmi dobré. Před měsícem se přistoupilo i k testech na lidech.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články