Nový americký lék na Alzheimerovu chorobu dostal zelenou. Odborníci k němu mají celou řadu výhrad

Ve spojených státech uznal Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv, jako první na světě, nový lék na Alzheimerovu chorobu. Experti však mají výhrady.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V pondělí uznal Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) poprvé na světě nový lék proti Alzheimerově chorobě. Úžas lidí ale vystřídaly v mžiku nejistoty, protože nebyl odsouhlasený nezávislými experty, které se také řadí k FDA. Podle nich totiž není dostatek důkazů, že by tento léčivý přípravek skutečné pomáhal s touto chorobou. Nyní ostatní hlavy států čekají, zda bude lék přepraven i do dalších zemí pro jeho plošné využití.
Přelom v boji s Alzheimerovou chorobou

Léčivý přípravek tvoří látka aducanumab, která se podává pacientovi infuzí a to jednou měsíčně. Prodejní název látky však bude Aduhelm a jejím cílem bude co nejvíce zpomalit úpadek kognitivních funkcí způsobené Alzheimerovou chorobou. To jsou mimo jiné například porucha paměti nebo myšlení. Z důvodu, že se látka považuje jako za první schválený lék, který cílí na onemocněním způsobené mechanismy, jeho schválení je tak velmi významným okamžikem. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Alzheimerovou chorobou trpí podle statistik asi třicet milionů lidí na světě a ve většině případů jsou starší 65 let. Ačkoliv ale Aduhelm procházel v posledních letech několika fázemi, nezávislý experti jeho vývoj zastavili. Podle nich totiž neměl lepší vliv na zdravotní stav pacientů vůči těm, kterým bylo podáno pouze placebo ve formě neúčinné látky. Nicméně firma, která uvádí nový přípravek na trh, odkazuje na vlastní studie, kdy se podle nich u některých pacientů výrazně zmírnily příznaky choroby. 

Látka není účinná natolik, aby to byl důvod k oslavám

Například specialista Fergus Walsch vzkázal úřadu FDA ať oslavují velmi opatrně. Látka sice může být přelomovým bodem v boji proti této chorobě, ale spory mezi experty o její plné účinnosti jsou důvodem k opatrnosti. FDA tak dodatečně sdělila, že lék svoji účinnost neprokázal zcela bez chyb. Firmě Biogen tak povolila nasazení Aduhelmu u pacientů pouze v případě, že povede další a rozsáhlejší testování. To může samozřejmě trvat roky a pokud by tato se ukázalo, že je lék neúčinný, FDA může svůj souhlas znovu stáhnout.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Dále kromě sporů upozornil specialista také na případnou cenu léku. Ten podle něj bude pravděpodobně velmi drahý. Podle společnosti Biogen by léčba novým přípravkem vyšla na nějakých 56 tisíc dolarů ročně, což je v přepočtu nějakých 1,7 milionu korun. V ceně ale nejsou započítané diagnostické testy jako potvrzení, že se opravdu jedná o Alzheimerovu chorobu. I přes děsivou cenu však odborníci předpokládají, že firma bude vydělávat miliardy.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 299 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely