Klíšťata přenášejí nový nebezpečný virus | Události247.cz

Nové nebezpečí pro člověka: Japonští experti přišli na to, proč po přisátí klíštěte končí někteří lidé v nemocnici

Vědci na japonském ostrově Hokkaidó objevili nový nebezpečný virus, který na člověka přenášejí klíšťata. Nikdo nakažený nezemřel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

To, že klíšťata jsou přenašeči nebezpečných infekčních nemocí, není nic nového. Boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou se ročně nakazí miliony lidí. Na poslední jmenovanou bohužel někteří mohou dokonce umřít. Projevuje se urputnou bolestí hlavy. Naštěstí je možné se proti ní očkovat. Teď se ale objevila další nebezpečná nemoc, kterou klíšťata přenášejí.
První pacient s Yezo měl vysoké horečky a bolesti nohou

Vědci na japonské univerzitě na ostrově Hokkaidó identifikovali nový virus, který se na člověka přenese po přisátí klíštěte. Odborníci ho pojmenovali Yezo. Člověk, který se tímto nebezpečným virem nakazí, dostane vysokou horečku a jeho zdravotní stav se může velmi rychle zhoršovat. Virus navíc způsobuje to, že nakaženému se snižuje počet krevních destiček a leukocytů v těle.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Vědci výsledky svého výzkumu publikovali v časopisu Nature Communications. Zjistili, že od roku 2014 bylo v Japonsku tímto novým nebezpečným virem infikováno minimálně sedm lidí. Zatím se ale naštěstí nepotvrdilo žádné úmrtí, které by Yezo způsobil. Pacienti s těžším průběhem nemoci ovšem mohou skončit v nemocnici. Jeden z prvních případů nově objeveného viru vědci zpozorovali už v roce 2019.

Na nový virus zatím nikdo nezemřel, všichni se uzdravili

V té době skončil v nemocnici s vysokou horečkou 41letý muž. Cítil se velmi slabý a stěžoval si také na to, že ho dost bolí nohy. Lékaři zjistili, že pacient měl krátce předtím klíště. Muž si v nemocnici poležel celé dva týdny, než ho lékaři propustili do domácího léčení. Krevní testy, které mu provedli, ale ukázaly, že neprodělal žádnou známou nemoc, kterou klíšťata přenášejí. O rok později se podobný případ objevil znova.


iZdroj fotografie: Depositphotos

I když ani tentokrát testy neodhalily žádný už objevený vir, také tento pacient strávil v nemocnici po kousnutí klíštětem několik dní. Vědci potom zkontrolovali vzorky krve, kterou odebrali dalším lidem s podobnými příznaky. Pozitivní vzorky mělo pět z nich. I tito pacienti trpěli vysokou horečkou a měli snížený počet krevních destiček a leukocytů. Objevily se u nich také známky abnormální funkce jater. Ani jeden ze sedmi infikovaných pacientů nezemřel.

Zdroj: Nature Communications

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 187 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím