Oblíbené turistické destinace Čechů trápí požáry, vyžádaly si i několik obětí

Turecko bojuje s lesními požáry. Počet obětí v zemích, které minulý týden ohně zasáhly, se zvýšil na osm.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tamním hasičům se podařilo dostat pod kontrolu přes stovku požárů, které vypukly na jihu země. Oheň ale trápí i další destinace, například jihozápad řeckého Peloponéského poloostrova, ostrov Rhodos nebo jižní Itálii. Jih Evropy se totiž už několik dní potýká s vlnou velkých veder, která navíc mají tento týden pokračovat.

Turecko trápí požáry opakovaně, při hašení pomáhalo i Rusko

V Turecku plameny zasáhly také provincie Antalya a Mugla, kde proti nim bojují kromě hasičů i policisté. K hašení používají vodní děla, která jsou jinak určená k rozhánění davů. Pod kontrolu se podařilo dostat už 111 požárů, které v zemi v posledních dnech vypukly. Hasiči uhasili také oheň ve městě Bodrum, kvůli kterému muselo být evakuováno několik tisíc turistů na lodích.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Požáry si v zemi vyžádaly osm lidských životů. Posledními dvěma oběťmi je turecko-německý pár, těla byla nalezena v provincii Antalya. Přes 300 lidí se kvůli ohni zranilo, většinou jde o zasahující hasiče. V Turecku pomáhají i jednotky ze sousedních zemí, například z Ruska, Ukrajiny, Íránu a Azerbajdžánu. Turecký prezident Erdoganu veřejně poděkoval svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za to, že do Turecka poslal letadla a helikoptéry, které pomáhaly s hašením.

V Řecku jsou nejhorší vedra za posledních 30 let

Úmorná vedra trápí také Řecko. Ve snaze zajistit bezpečnost turistů omezily tamní úřady například otevírací dobu Akropole a dalších památek. Teploty v Aténách dosáhly 42 stupňů. Podle řeckých meteorologů jsou vedra nejsilnější za více než 30 let. Už v červenci byla Akropole kvůli vedrům dočasně uzavřená. Řecké záchranné složky ponechaly pro většinu řeckého území varování před požáry.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Některé veřejné instituce i soukromé služby v Řecku upravily otevírací dobu tak, aby mohly mít v popoledních hodinách zavřeno. Během pondělní noci řečtí hasiči bojovali s rozsáhlým požárem, který v neděli vypukl na severu ostrova Rhodos. S ohněm bojovalo přes sto hasičů, kterým pomáhali vojáci a dobrovolní hasiči. Požáry trápí i další části Řecka.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 361 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník