Po prosbách vlády o vakcinaci přichází na řadu nežádoucí účinky. Studie zjistily, že ženy naočkované proti covidu mohou mít velké problémy

Po očkování vakcínou proti covidu mohou některé ženy zažívat nepříjemné obtíže.

i Zdroj fotografie: ames Gathany, Judy Schmidt, USCDCP / Creative Commons / CC BY
                   

O novém nežádoucím účinku očkování proti covidu informovala Evropská léková agentura. Podle jejích závěrů však jde o nezávažný a přechodný jev, který nemá dopad na ženskou plodnost. Studie podle agentury prokázaly, že u některých žen menstruace po očkování trvala déle nebo byla intenzivnější.

U ostatních vakcín tyto vedlejší účinky nebyly

Odborníci Evropské lékové agentury údaje prověřili a dospěli k závěru, že „existuje přinejmenším přiměřená pravděpodobnost, že výskyt silného menstruačního krvácení je v příčinné souvislosti s těmito vakcínami“. Psal o tom web iDnes. Regulátor z tohoto důvodu doporučil, aby byla silná menstruace zahrnuta do informací k použití vakcíny Pfizer/BioNTech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bolest v podbřišku může podle těchto zjištění souviset s nedávným očkováním

Byly hlášeny případy silného menstruačního krvácení po první, druhé a posilovací dávce Comirnaty a Spikevax,“ cituje prohlášení lékové agentury web Fzone. Nahlášené problémy se týkaly především změn v délce cyklu a intenzity krvácení, které bylo bolestivější. Některé ženy pociťovaly tyto nepříjemné změny i půl roku po podání vakcíny, píše Fzone. Francouzská Národní agentura pro bezpečnost léčiv ve výzkumu tohoto problému nadále pokračuje. Píše o tom web France24.

Problémy ustoupily po několika měsících

Já jsem byla na třetí dávce očkování proti koronaviru loni v prosinci. Musím říct, že poprvé jsem problémy neměla, ale po druhé a třetí dávce jsem měla při menstruaci velké křeče v břiše, na což jsem nikdy dříve netrpěla. Krvácení doprovázené bolestmi břicha navíc trvalo skoro dva týdny. Spravilo se to až po čtyřech měsících, ale silnější menstruaci mám pořád,“ řekla Událostem247 Jana Smejkalová z Hodonína.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří bolest a zduření v místě injekce, únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice a horečka

Menstruační poruchy se vyskytují poměrně často a mohou nastat z celé řady důvodů,“ uvedla pro Události247 gynekoložka Eva Bayerová. „V tomto konkrétním případě je obtížné s jistotou určit, jestli s podáním vakcíny existuje přímá souvislost. Každá žena, u které se objeví takové krvácení nebo má obavy ohledně změny menstruace, by se měla poradit se svým lékařem,“ doporučila Bayerová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články