Pfizer testuje pilulky, které zničí koronavirus hned v zárodku. Lék vypadá nadějně

Farmaceutická společnost Pfizer uvedla do fáze testování pilulky proti koronaviru. Pokud budou testy úspěšné, na trh by se mohly dostat koncem tohoto roku.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nová pilulka od firmy Pfizer by měla účinně bojovat proti koronaviru. Antivirotikum označené jako PF-07321332 aktivně vyhledává vir a atakuje jeho spike protein, což je hrot, kvůli němuž se koronavirus dostane do napadené buňky a infikuje ji. Antivirotikum tak má za úkol zabránit jakékoli replikaci viru v těle nemocného. Pokud budou testy úspěšné, začne se antivirotikum distribuovat na konci tohoto roku. 

Vědci z Pfizeru pracují na léku už přes rok

Vývoj antivirotika začala ve firmě Pfizer už loni a od počátku na ni bylo nasazeno 210 vědců. Jejich výsledky jsou zatím více než uspokojivé. Zatímco v červenci loňského roku měli k dispozici pouze několik testovacích miligramů, v říjnu už pracovali s kilogramy této látky. Pfizer si prozatím pečlivě střeží všechny bližší informace o místech, kde se lék vyvíjí, i jaké je jeho složení. Z pochopitelného důvodu nechce antivirotikum za žádnou cenu nabídnout konkurenci. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takové polilky by pak měly být předepsány každému, kdo projeví známky infekce. Lék následně napadne koronavirus v těle hostitele a úplně mu znemožní další replikaci, díky čemuž se nejenom přestane šířit, ale následně v krátké době zcela zanikne. Koronavirus by se tak dal zapudit jen několika pilulkami a lidé by si nemuseli nést následky, resp. postkovidové symptomy.

Testování znamená poloviční úspěch

Pokud farmaceutická firma Pfizer přistoupila k testování na lidských subjektech, jde zřejmě o hotový lék. Testů by se mělo zúčastnit 60 dobrovolníků ve věku 18 až 60 let a nyní tedy záleží na reakci každého jednotlivého subjektu. Testování by mělo odhalit snášenlivost v těle hostitele a vedlejší účinky, které může antivirotikum mít. Výsledky první fáze budou známy na konci května 2021, a zatím to vypadá opravdu nadějně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhá fáze testování odhalí, jak lidé snáší lék po podání několika dávek, a jestli se neobjeví další vedlejší účinky. Třetí fáze pak bude zkoumat, jaký vliv má na lék jídlo. Některé pokrmy by totiž mohly v žaludku vyvolat nežádoucí vedlejší účinky. Mezi ty nejbanálnější patří nadýmání, pokud by lék nebyl užit na lačno. Následně bude firma zkoušet, zda antivirotikum zafunguje i v pokročilých případech nákazy, nebo zda bude účinné pouze na začátku.

Zdroj: TheTelegraph

135 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 278 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň