Ruský ministr obrany se po 12 dnech objevil na veřejnosti. Média spekulovala o jeho zdraví. Záhadně ale mizí více vysoce postavených ruských úředníků

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nebyl několik dní viděn v médiích. Po dvanácti dnech se ukázal na záběrech z porady Ruské bezpečnostní rady.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента РФ / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ve státních médiích Ruska se poprvé po 12 dnech objevily čerstvé záběry ruského ministra obrany Sergeje Šojgua. Ve středu ruská a ukrajinská média upozornila, že ministr obrany zmizel z veřejného prostoru. I přes to, že již měsíc vede Rusko vojenskou invazi na Ukrajině, napsaly Novinky.

Absence ve veřejných médiích

Podle ruského zpravodajského webu Agency měl ruský ministr obrany veřejně vystoupit 11. března. Ministerstvo tehdy informovalo o tom, že si Šojgu volal se svým tureckým protějškem Hulusim Akarem. Ve stejný den ministerstvo zveřejnilo taktéž video, na němž ruský ministr navštívil Ústřední vojenskou nemocnici v Mandryku, kde předal státní vyznamenání ruským vojákům, informoval web CNN Prima NEWS.

Podle informací webu Agency, který na zmizení Šojga upozornil na svém profilu na Telegramu, okolí ruského politika hovoří o tom, že se ministr necítil dobře. Konkrétně mluví o problémech se srdcem. „Redaktorům Agency se nepodařilo získat přímé vyjádření ministerstva obrany. Tiskové oddělení ministerstva obrany mělo v dopoledních hodinách obsazeno,“ uvádí web Agency.

Podle politické psychoanalytičky Džamily Stehlíkové není jediný. „Zmizeli nejen Šojgu a Gerasimov, kteří spolu veleli vpádu na Ukrajinu. Zmizeli také lidé z vedení tajných služeb jako Patrušev, Bortnikov, Naryškin. Podle izraelských zdrojů je Šojgu vyšetřován rozvědkou kvůli možnému spojení s CIA. Je možné, že se Putin bojí vojenského převratu,“ sdělila pro Události247.

Účast na ruské bezpečnostní radě

Šojgu, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina, byl vidět na obrazovce, kterou používal Putin při virtuální poradě ruské bezpečnostní rady. Záběry zveřejnila ruská agentura RIA Novosti.

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov ve čtvrtek vysvětlil Šojguovu mediální nepřítomnost tím, že ministr obrany má mnoho práce. „Ministr obrany má nyní mnoho starostí. Probíhá speciální vojenská operace. Není to čas na aktivitu v médiích,” sdělil podle Reuters Peskov.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články