Elitní jednotky NATO jsou na Ukrajině, tvrdí zahraniční tisk. Analytik Havlíček to ale označil za nesmysl

Severoatlantická aliance už dříve uvedla, že je připravena Ukrajině dlouhodobě pomáhat, mimo jiné i s modernizací vybavení armády. Teď má údajně v zemi své vojáky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O tom, že elitní vojenské jednotky zemí NATO podporují Ukrajinu v jejím boji proti ruské armádě, informoval zpravodajský časopis Focus, jak píší Novinky. Experti z Velké Británie a Spojených států s ukrajinskými vojáky kromě jiného cvičili používání 3600 moderních protitankových řízených zbraní nebo je instruovali v sabotážích, uvádí dále Novinky.
Výcvik absolvovaly dva prapory

O tom, že speciální síly britské armády poprvé od začátku ruské invaze prováděly výcvik jednotek na Ukrajině, řekli listu The Times ukrajinští důstojníci už v polovině února. Výcvikem měly podle Českých novin projít dva prapory ukrajinských ozbrojených sil. Jeden byl v Kyjevě a druhý v jeho okolí. Britové také podle aktuální zprávy poskytli dosud největší tým instruktorů, píší Novinky.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajinští vojáci

Britští vojenští instruktoři začali na Ukrajině působit po ruské anexi ukrajinského Krymu v roce 2014. Letos v únoru se ale stáhli, aby se vyhnuli přímému střetu s ruskými vojenskými silami a možnému zatažení NATO do konfliktu. Jednotka elitních bojovníků, kteří jsou známí ze speciálních jednotek SAS, vznikla v roce 1941 pro boj s německým wehr­machtem v severní Africe.

Informace jsou spekulativní a nepodložené

Podle analytika Pavla Havlíčka to, že by na Ukrajině operovaly elitní jednotky NATO, je velmi nepravděpodobné. „Je to nepodložená informace. Myslím si, že tomu tak není, protože oficiálně jednotky NATO na Ukrajině vůbec neoperují. Jestli jsou tam zastoupeny některé členské státy, tak je to jejich svobodná vůle a je to spíš v rovině dobrovolníků, kteří odešli například z Česka a dalších evropských zemí,“ řekl pro Události247.

Havlíček připomněl, že NATO od začátku konfliktu tvrdí, že se na Ukrajině vojensky angažovat nebude. „Je to více než spekulativní a myslím si, že toto je nástroj, který se snaží v duchu té provokace, kterou Ruská federace připravuje proti Ukrajině v souvislosti s 9. květnem, tak se snaží rozdmýchat vášně a různými prostředky Ukrajinu prezentovat jako agresora a západ jako aktéra, který tahá za nitky a Ukrajinu štve proti Rusku,“ doplnil pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
Hliníkové střechy a fasády PREFA: Jaké jsou jejich hlavní přednosti?
JakZdravě.cz
Seznam tipů pro zdravé usínání, díky kterým budete spát celou noc
VědaŽivě.cz
5 záhadnějších míst než samotný bermudský trojúhelník. Pro podivné události dosud neexistuje vysvětlení
ArmádníZpravodaj.cz
Francis Gary Powers: špionážní pilot U-2, který byl sestřelen nad SSSR a způsobil velkou krizi ve vztazích obou mocností