Pokud se spojí, vrátí lidstvo na začátek. Indická a brazilská mutace představuje obrovský problém

Dvě nejsilnější a nejagresivnější mutace koronaviru by mohly po vzájemném spojení způsobit armagedon, varují vědci po celém světě. Obě mutace jsou i v Česku.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Brazílii, která je nejlidnatější zemí Latinské Ameriky, a Indii, druhé nejlidnatější zemi světa, není pandemie zdaleka pod kontrolou. A aby toho nebylo málo, objevila se v obou ještě „domácí mutace“ koronaviru. Ta se šíří daleko rychleji než původní kmen viru a vědci varují, že pokud dojde k jejich spojení, můžeme očekávat obrovské problémy na celém světě. V ČR zatím převládá brazilská verze, a nyní se objevily i první případy té indické.

Laxní přístup Brazílie situaci jen zhoršuje

Zatímco ve většině evropských zemí pandemie ustupuje, v Brazílii se situace stále zhoršuje, za což může zejména laxní přístup tamní vlády, který tak volné šíření koronaviru a jeho mutování podporuje. Názor brazilského prezidenta na koronavirus totiž zapříčinil, že tamní vláda učinila jen minimální opatření. Hlava státu dokonce vyzvala obyvatele, aby přestali „fňukat a skučet“. Brazílie se tak stává hrozbou pro celý svět, protože tamní kmeny koronaviru se mezi sebou nekontrolovaně kříží a zasahují stále větší procento obyvatel.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A podobný problém má také Indie, kde se každý den překoná světový rekord v počtu nakažených, neboť země pandemii vůbec nezvládá. Nemocnice jsou přeplněné a krematoria nestíhají spalovat mrtvé. Indická mutace má zvýšenou schopnost vázat se na buňky lidského nositele a je tak daleko nebezpečnější než všechny ostatní varianty. Podle vědců tato mutace dokonce odolává protilátkám o 50 % více než britská nebo jihoafrická verze. Hrozí tak, že rozšíření indické mutace vrátí lidstvo na začátek boje s pandemií.

První případy indické mutace jsou i v Česku

Přítomnost této indické mutace v Česku potvrdil v sobotu i ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Tento kmen koronaviru údajně přivezla studentka z Indie, která jím však údajně nakazila ovšem jen svou spolubydlící. Obě dívky jsou nyní v karanténě, a i když indická mutace ještě nebyla potvrzena, přistupuje se k oběma, jako by ji měly. Podle Arenbergera se v tomto případě podařilo dobře vytrasovat pohyb obou studentek a rozšíření tak nehrozí. K rychlé izolaci a nešíření tohoto kmene přispěl také fakt, že neprobíhá výuka. 

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

Indická mutace má nejhorší vlastnosti všech ostatních kmenů viru. Je snadněji přenositelná a vakcíny na ni zabírají s menší intenzitou. Pokud by tak došlo ke spojení dvou nejagresivnějších mutací, mohlo by to vrátit lidstvo za začátek boje s pandemií. Indické variantě se říká dvojitý mutant a v zemi původu jí onemocní 350 tisíc lidí denně. Pokud by se spojila se stejně agresivní brazilskou variantou, mohla by světová pandemie opět zesílit. V takovém případě by bylo nejspíše potřeba vyvinout novou vakcínu, která by byla schopna nové mutace zastavit.

Zdroj: TheGurdian

121 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 574 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň