Polsko a Bulharsko jsou bez dodávek plynu z Ruska. Česku podle premiéra zatím nic takového nehrozí

Ruská plynárenská společnost Gazprom zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Místní plynárenské podniky Bulgargaz a PGNiG jí prý odmítly za plyn zaplatit v rublech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová podle CNN Prima NEWS označila krok Moskvy za pokus využít plyn k vydírání evropských zemí a uvedla, že Evropská unie chystá společnou reakci na zastavení dodávek. Šéf dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin je přesvědčen, že rozhodnutí Gazpromu je správné, píše CNN Prima NEWS.

Dodávky plynu přes Ukrajinu pokračují

Země EU mají podle Leyenové nouzový plán. „Je to neoprávněné a nepřijatelné. A znovu to dokazuje, jakým je Rusko nespolehlivým dodavatelem plynu. My jsme na tento scénář připraveni,“ cituje CNN Prima NEWS von der Leyenovou. Podle polské TVN 24 Gazprom varoval, že při nepovoleném odběru ruského plynu z tranzitních dodávek do třetích zemí, tyto dodávky sníží o objem neoprávněně odebraného plynu. Nadále pokračují dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plynovod

Zastavení dodávek plynu do Polska a Bulharska odsoudili evropští lídři jako „vydírání“, informuje dále CNN Prima NEWS. Jak informuje agentura Reuters, přichází v době, kdy se evropské země připojily ke Spojeným státům v navýšení dodávek zbraní, aby pomohly Ukrajině odrazit nový ruský útok na východě. Bulharští představitelé uvedli, že jejich země už zaplatila za dubnové dodávky ruského plynu a zastavení proto bude pokládat za porušení platné smlouvy.

Podle experta nás čeká další zdražování

Premiér Petr Fiala dnes podle Českých novin uvedl, že vláda v tuto chvíli nemá informace ani signály, že by Česku hrozilo zastavení dodávek plynu z Ruska, jako se to stalo Polsku a Bulharsku. Je podle něj však nutné s tím počítat. Kabinet podniká kroky k tomu, aby zajistil dostatek plynu pro domácnosti i firmy. ,,Jsme schopni kombinací zásob a jiných dodavatelů si s tím určitě po nějakou dobu poradit. Dlouhodobě ale musíme hledat jiná řešení,“ uvedl na tiskové konferenci ve Sněmovně premiér Fiala.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hořící plyn na sporáku

Podle ekonoma Štěpána Křečka vznikají asymetrické dopady, protože zatímco Rusko přijde o příjmy z prodeje, pro Evropu to může být vážný ekonomický problém. „Může to zajít až do situace blackoutů, které by mohly výrazně poškodit naše hospodářství. Je proto potřeba, aby evropské země koordinovaly dodávky plynu, aby co nejrychleji doplnily zásobníky a náhlá rozhodnutí Ruska se jich příliš nedotýkala. Je zřejmé, že toto opatření povede k přímému růstu cen,“ řekl pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články