V Polsku utonuli tři zkušení potápěči | Události247.cz

Tři potápěči uvázli při plánovaném cvičení v zatopeném dole. Neštěstí je všechny stálo život

Závaly, propletená lana a nulová viditelnost. Záchranáři popsali akci, při které v Polsku vyprostili ze zaplaveného dolu tři utonulé potápěče.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Neštěstí se stalo přibližně před týdnem v polském dole Maria Concordia. Tři potápěči utonuli v zaplavených štolách, třetí tělo bylo vyloveno až za dva dny. Tragédií se nyní zabývá prokuratura ve Vratislavi. V dole panují podmínky, které komplikovaly záchranářům práci. Příčiny neštěstí nejsou jasné, vyšetřování je teprve na začátku.
Důl bylo potřeba vyčistit

Akce se zúčastnili také horští záchranáři z Tater, kteří mají zkušenosti s potápěním v jeskyních. Krzysztof Starnawski uvedl, že pracovali prakticky na čtyři směny. „Potíž představovalo, že jsme pracovali za nulové viditelnosti. V pohybu nás omezovalo množství vybavení. Vše ale probíhalo rychleji, než jsem očekával,“ popsal záchranář.


iZdroj fotografie: Adrian Grycuk / Creative Commons / CC BY-SA
Krzysztof Starnawski

K rychlosti zásahu také přispělo, že nehoda se odehrála nedaleko vstupu v poměrně mělkém místě. Starnawski uvedl, že v dole je mnoho nepředvídatelných věcí, například závalů a vzájemně propletených lan. „Nejprve jsme museli vše vyčistit. Proto akce trvala dva dny, ale odehrála se bezpečně,“ vysvětlil.

Dva instruktoři a účastník

Do zaplaveného dolu se šlo potápět šest potápěčů, tři se již bohužel nevynořili. Všichni byly zkušení a účastnili se zdokonalovacího cvičení. Dva z nich uvázli pod hladinou, třetí jim šel dopravit kyslík. Zemřeli dva instruktoři a účastník ve věku od 41 do 50 let. Příčina tragédie se teprve vyšetřuje.


iZdroj fotografie: Facebook / Kopalnia Maria Concordia

V dole se od 20. let minulého století těžil magnezit. Tento minerál se přidává do hnojiv. Těžba byla ukončena po roce 1960. Potápěči aktuálně využívají zaplavený důl využívají ke cvičení. O tragédii informovala na svém webu televize TVN 24.

Zdroj: TVN 24

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 900 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím