Češi by si měli dát velký pozor na to, jaká vejce kupují. Obsahují totiž velmi škodlivé věci

Většina lidí je přesvědčena, že nejkvalitnější vejce jsou ta, která snesou slepice chované na farmách. Teď se však ukázalo, že opak může být pravdou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O tom, že se domácím vajíčkům ta z obchodu nevyrovnají, je přesvědčeno 400 tisíc australských chovatelů slepic. Píše o tom web Aktuálně. Jak zjistil nedávný výzkum zaměřený na chov ve městech jako jsou Sydney nebo Melbourne. Vejce slepic z australských dvorků na území měst obsahují až 40krát více olova než ta z komerčního chovu, informuje dále Aktuálně.

Problémy jsou v půdě

Vědci tuto problematiku zkoumali 20 let, píše web Kupi. Slepice přijímají olovo z půdy. Zjistila to studie, která zmapovala oblasti s vysokým a nízkým rizikem jeho výskytu. Výzkumníci se zaměřili na velká města jako Sydney, Melbourne a Brisbane. Téměř každá druhá slepice v Sydney měla podle studie významné hladiny olova v krvi. Zhruba polovina analyzovaných vajec pak obsahovala olovo v množství, které může pro strávníky představovat zdravotní problémy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Slepice s vejci

Aby nedošlo k překročení limitu, musela by půda obsahovat 117 miligramů olova na kilogram. Oficiální doporučení pro obytné oblasti v Austrálii ale toleruje více než dvakrát větší množství, píše Aktuálně. Více olova našli výzkumníci u starších domů, kde se dříve často využívaly barvy a trubky, které obsahovaly tento nebezpečný prvek, uvádí web Aktuálně. Lidé by si podle studie měli nechat prověřit množství olova v místě, kde slepice chovají.

Olovo je nebezpečné především pro děti

Akutní otravy olovem se projevují bolestmi břicha, zácpou a chudokrevností. Vykytují se však velmi vzácně. Jak uvádí web Bezpečnost potravin, v důsledku dlouhodobého příjmu se však olovo a ostatní těžké kovy hromadí v játrech i ledvinách a poškozují je. „Dlouhodobý příjem olova ovlivňuje především nervový systém. Jeho konzumace je nebezpečná hlavně pro děti. Může to u nich zpomalit vývoj nebo snížit schopnosti učení a inteligence,“ řekl Událostem247 mluvčí Státní veterinární zprávy Petr Vorlíček.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Oběd

Olovo je obsaženo v různých potravinách. Odstranit ho je možné důkladným mytím ovoce a zeleniny, což je zvlášť důležité v případě kadeřavých, chlupatých nebo drsných povrchů. Také v případě drobných plodů, například rybízu. Web Bezpečnost potravin doporučuje v případě potřeby ovoce a zeleninu oloupat. Není ani vhodné trhat divoce rostoucí plody u silně frekventovaných silnic.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů