Prezidentské volby v Rusku jsou za rohem: Putin může být u moci déle než Stalin

Bez ohledu na válku, kterou Rusko vede proti Ukrajině, by měly volby proběhnout podle plánu v březnu 2024.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

I když ruský prezident Vladimir Putin ještě oficiálně nevyhlásil, jestli bude kandidovat i ve svých pátých prezidentských volbách, v Kremlu se už údajně připravují na volební rok 2024, samozřejmě s jeho účastí. Psal o tom web Deník N. Sedmdesátiletý Putin je ve funkci prezidenta (nebo přechodně kvůli dosažení ústavního limitu počtu mandátů ve funkci premiéra) už přes dvacet let, připomíná Deník N.

Kampaň má začít koncem roku

Putin zatím plán svého dalšího prezidentského mandátu veřejně nepotvrdil. Motto kampaně, která má oficiálně odstartovat letos v prosinci, zatím není doladěné, píše web Novinky. Kreml se také chystá těžit z podrobné analýzy letošních zářijových regionálních voleb. Jak píší Novinky, chce si prý otestovat hlavně způsob kampaně na sociálních sítíchv pozměněných podmínkách“. To znamená za situace, kdy je jejich dostupnost a obsah značně omezená, píší Novinky.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
V roce 20118 Vladimir Putin obhájil svůj mandát se 76,66 % hlasů (účast 67,47 %)

Situace s volbami v Rusku by mohla vyústit do podoby, že Putin se bude snažit o dosažení nějakého zisku, který by on považoval za vítězství, a s čím by mohl jít jako s trumfem do voleb. Na základě toho by mohl opět usilovat o prezidentský mandát. Druhá varianta by mohla být ta, že v dané válečné situaci se Putin bude snažit změnit ten zákonný rámec a odsunout volby de facto na neurčito, respektive po skončení konfliktu,“ řekl Událostem247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš.

Neomezený vládce Putin

Ruský ústavní soud schválil v roce 2020 návrh ústavních změn, které umožní prezidentovi Vladimiru Putinovi zůstat hlavou státu až do roku 2036, psal o tom web ČT24. Stovky ruských právníků, vědců, novinářů a spisovatelů tehdy v otevřeném dopise varovaly ústavní soud i politiky, že hrozí „protiústavní převrat“. Součástí změn byl i návrh poslankyně a první kosmonautky světa Valentiny Těreškovové, který umožňuje Putinovi ignorovat dosavadní ústavní omezení a znovu kandidovat na prezidenta v roce 2024, píše ČT24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Josif Vissarionovič Džugašvili, známý jako Stalin, byl ruský revolucionář, politik a politický teoretik gruzínského původu. V letech 1922–1952 byl generálním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu a od konce dvacátých let fakticky diktátorem své země

Prezident je v Rusku běžně volen na šest let a poslední volby se uskutečnily v roce 2018. Jak připomíná web Seznam zprávy, nejvyšší úřad v zemi přitom Putin zastává od roku 2000 s výjimkou čtyřleté přestávky v letech 2008 až 2012, kdy ho vystřídal Dmitrij Medveděv. Pokud by Putin zůstal u moci až do roku 2036, překoná délkou svého funkčního období dokonce i Josifa Stalina, který byl v čele Sovětského svazu 29 let, dodává web.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecký ekvivalent amerického raketometu HIMARS: systém KHAN je extrémně multifunkční a silný, chce ho třeba polská armáda