Přistěhovalcům v Belgii hrozí smrt. Aby získali povolení k pobytu, odhodlali se k drsnému protestu

Zoufalí migranti z Alžírska či Maroka ve snaze získat v Belgii trvalý pobyt už neví kudy kam, zahájili proto drsnou hladovku.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Členové belgické vlády a další organizace se začali obávat o jejich životy. Protestu se účastní 450 přistěhovalců. Jídlo přestali přijímat už na konci května. Před několika dny dokonce někteří z nich přestali i pít jakékoliv tekutiny. Část těchto lidí je už tak vyčerpaná, že jim dokonce hrozí smrt.
Belgie migranty z Alžíru a Maroka nepřijme, jejich země jsou bezpečné

Migranti pocházejí nejčastěji ze severní Afriky a požadují úřední povolení k pobytu v Belgii. Pokud by někdo z hladovějících zemřel, socialističtí členové belgické vlády podají demisi, oznámil to vicepremiér Pierre-Yves Dermagne. Přistěhovalci, kteří se snaží zajistit si v Belgii legální pobyt, začali na protest hladovět 23. května na dvou univerzitách a v jednom z bruselských kostelů.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jejich zoufalému rozhodnutí předcházely čtyři měsíce neúspěšné komunikace s imigračními úřady. Někteří z protestujících v Belgii žijí a pracují už několik let a dle svých slov tak přispívají k ekonomickému chodu země. Většina z nich je ale původem z Alžírska nebo Maroka, a nemají tak na azyl nárok. Podle Belgie jsou totiž tyto země bezpečné a není důvod, aby je tito lidé trvale opustili.

Přistěhovalci o vyřizování žádostí jednotlivě nemají podle úřadů zájem

Ministr pro migraci Sammy Mahdi odmítl přijmout jakékoliv opatření pro skupinu jako celek. Naopak všechny žadatele o pobyt vyzval, aby si podali jednotlivé žádosti o legalizaci pobytu. Zároveň také připomněl, že vláda u místa, kde se teď přistěhovalci nacházejí, otevřela speciální kancelář pro vyřizování povolení k pobytu. Zájem o legální trvalý pobyt byl ale zatím jen minimální.


iZdroj fotografie: Flickr

Poté, co jim byl trvalý pobyt hromadně zamítnut, přestalo téměř 300 stávkujících kromě jídla přijímat také tekutiny. Někteří jsou už ve velmi špatném zdravotním stavu a hrozí jim náhlá srdeční zástava. Část protestujících už má i poruchy vidění, motá se jim hlava a omdlévají. Většina hladovějících je na tom navíc zle i psychicky a hrozí, že se pokusí o sebevraždu. V Belgii žije aktuálně bez povolení k pobytu asi 150 000 lidí.

Zdroj: Blesk

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 546 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?