Zeman už není přítelem Kremlu, zní z Ruska, valí se na něj ostrá kritika. U nás však lidé prezidentův projev ocenili

Prezident Miloš Zeman odsoudil kroky Ruské federace vůči Ukrajině. Reakce ruských občanů na sociálních sítích jsou často negativní.

i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta republiky
                   

Výsměch a urážky si od ruských občanů vysloužil Miloš Zeman svým projevem, ve kterém vyjádřil podporu napadené Ukrajině. Ani ruská či ukrajinská média neskrývají, že je postoj české hlavy státu překvapil. Zeman Ruskou invazi ve svém středečním projevu odsoudil a vyzval k přísným sankcím, napsal server TN.

I Zeman se plete

Podle Zemana by Ruská federace měla být odříznuta od mezinárodní bankovní a finanční sítě SWIFT. Šílence je zapotřebí izolovat a nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřeními,“ prohlásil. Zeman zároveň přiznal, že se pletl ve svém dřívějším vyjádření. „Před několika dny jsem řekl, že Rusové nejsou blázni, a že na Ukrajinu nezaútočí. Přiznávám, že jsem se mýlil,“ uvedl.

U nás značnou část lidí Zemanův projev překvapil. Podle politologa Jiřího Pehe mohl navíc změnit pohled lidí na jeho osobu. No já nevím, do jaké míry byl do toho projevu Miloš Zeman donucen okolnostmi. Ta samotná okolnost, že ho pronesl a v jaké míře ho pronesl má určitě vliv nejen na jeho podporovatele. Myslím si, že když prezident toto veřejně řekl, určitě to ovlivní názory značného počtu lidí,“ uvedl pro Události247.

V Rusku se Zemanův projev s přílišnou chválou nepotkal. Sociální sítě zaplavily reakce ruských obyvatel, kteří nešetří zlostí ani ostrými výrazy. „Český prezident vyzývá k odpojení Ruska od systému SWIFT. Ať si ho strčí do zadnice, nebudeme se pohoršovat!“ stálo v jedné z reakcí od paní Veleny.

Zemana označují za zrádce

​„Co že jsi obrátil, Zemane? A jak jsi podlézal, jak jsi podlézal,“ zasadil na Zemanův účet twitterový uživatel. Vždycky jsem říkal, že je Zeman zrádce,“ zaznělo od dalšího Rusa. „Ukázalo se, že Zeman není tím, za koho jsme ho považovali,“ dodala Nadia. Někdo se však za Zemana postavil a kritizoval spíše ruskou hlavu státu. „Brzy kvůli tomu trpaslíkovi budeme žít jako jeskynní lidé bez moderních technologií. Sami nic nezvládneme, všechno nám vypnou,“ naléhala Ruska Valentina.

I v Bělorusku, které umožnilo Rusům vést invazi, vyvolala Zemanova slova spíše zklamání. Běloruský zpravodajský web Solidarita zveřejnil přepis projevu s titulkem: „Celý projev Miloše Zemana, bývalého přítele Kremlu.“

Překvapeni byli i odpůrci Putinova režimu. „Zemanův projev považujeme za nečekaný. Prezident České republiky má pověst jednoho z evropských politiků, kteří jsou nejoddanější Kremlu. Ještě před několika dny Zeman prohlásil, že nevěří v možnost ruské invaze na Ukrajinu. Tato slova prezident České republiky v současném projevu označil jako chybu,“ napsalo Rádio Svoboda.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články