Ruská armáda v nesnázích: Místo teplého prádla mají onuce a bojují se zastaralými zbraněmi

Na sociálních sítích se objevilo další video, které má ukazovat zoufalé podmínky ruských vojáků.

i Zdroj fotografie: The Unknown author / Creative Commons / CC BY
                   

Výcvikový instruktor v pořízeném záznamu kritizuje vybavení mobilizovaných mužů, kteří nemají léky, škrtidla ani odpovídající neprůstřelné vesty, informuje CNN Prima News. Podle amerického generálporučíka v záloze Marka Hertlinga Rusko v tomto ohledu „hrozivě selhává“ a jeho vojáci nemají za těchto podmínek žádnou šanci uspět na Ukrajině v pozemním boji, píše dále CNN Prima News.

Vojáci mají helmy z hračkářství

Video se CNN zatím nepodařilo ověřit. Má v něm vystupovat instruktor bojového výcviku u 247. pluku v Stavropolu. Tvrdě kritizuje výbavu rekrutů, o kterých doslova říká, že jsou „téměř nazí“. „Mají jedno škrtidlo, nemají žádné léky ani termoprádlo, ti kluci mrznou,“ cituje velitele CNN Prima News. Následně si k sobě zavolá jednoho z nastoupených vojáků a názorně předvádí nevyhovující neprůstřelnou vestu, pokračuje CNN Prima NEWS.

Fakt, že ruští vojáci musí přežívat v otřesných podmínkách, dokazuje i nedávno zachycený zoufalý telefonát mezi okupantem a jeho matkou. „Všechno je promočené, nemáme sílu, jídlo, prostě nic… Jestli nás v prosinci nenechají odejít, tak zdrhneme,“ říká podle CNN mladík. Vojáci mají také nevyhovující výzbroj. Musí používat pušku Mosin-Nagant vyvinutou v roce 1891 a proti chladu se chrání onucemi, popisuje CNN Prima News. Na hlavách mají místo skutečných armádních helem repliky pořízené v hračkářství.

Většina výzbroje je rozkradená

Tím, že došlo k mobilizaci, muselo dojít i k aktivaci armádních rezerv právě z těch 60. a 70. let a vojákům jsou přidělovány staré zbraně, protože Rusko nemá nové kde nakoupit a ani téměř nemá za co je nakoupit,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní expert David Božek. „Podobné je to se zbylou výzbrojí. Oni skutečně nebyli připraveni na to, že by tam mobilizace někdy v budoucnu byla takto masivní,“ dodal expert.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Rusku se údajně ztratilo asi 1,5 milionu vojenských uniforem, které nyní chybí vojákům hnaným na frontu na Ukrajinu

Spousta techniky navíc chybí, protože je rozkradená a rozprodaná. I proto je teď Rusko nuceno sahat do zastaralých zásob a používat věci, které jsou těžké a neefektivní. Výstroj vojáků, pokud už nějaká je, tak je často právě té starší generace, protože Rusko sklady dlouhodobě neřešilo. Ta armáda, jak teď bojuje se zásobováním a nedostatkem všeho, je to, jako by nikdy nepočítala se skutečným reálným nasazením většího počtu branců,“ říká pro Události247 Božek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad