Putin nařídil odvetné sankce, vůči komu oznámí Kreml za několik dní. Ačkoliv to vypadá, že se ruská ekonomika ze sankcí vzpamatovala, podle ekonoma je to jen iluze

Rusko nařídilo odvetné sankce. Rubl se i přes již uložené sankce zdánlivě vyšplhal na předválečné hodnoty. Podle ekonoma je to pouze iluze.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Podle CNN Prima NEWS, které převzalo článek od agentury TASS, podepsal ruský prezident Vladimír Putin nařízení, které má zavést odvetné sankce reagující na „nepřátelské kroky některých zemí a mezinárodních organizací“. Zatím není jasné, na koho se sankce mají vztahovat. Ruská vláda má však za několik dní sestavit seznam sankcionovaných osob, píše dále CNN Prima NEWS. Ruská ekonomika zažívá nejkrušnější období od druhé světové války, píše CNN Prima NEWS.

Uvalené sankce

Sankce proti Rusku přijala řada zemí poté, co Moskva koncem února rozpoutala válku na Ukrajině, dodává CNN Prima NEWS. Rozhodnutí o odvetných sankcích bylo přijato „v souvislosti s nepřátelským jednáním odporujícím mezinárodnímu právu ze strany Spojených států amerických a dalších zemí a mezinárodních organizací, které se k nim připojují,“ citovala agentura TASS z dokumentu. Nařízení má zakazovat uzavírání obchodů s fyzickými a právnickými osobami, jichž se odvetné sankce budou týkat, píše dále CNN Prima NEWS.

Evropská unie k dnešnímu dni schválila vůči ruským subjektům šest balíků ekonomických sankcí zaměřených mimo jiné na ruské banky, dopravu, průmysl či export důležitých surovin jako je například uhlí, informuje CNN Prima News. Také se diskutuje o zavedení energetického embarga. Obdobné sankční kroky zavedly také USA a Velká Británie, dodává CNN Prima News.

Ruská ekonomika a měna po sankcích

Podle webu ekonoma Lukáše Kovandy ruský rubl sice posílil, trh s ním je ale znásilněný a jedná se o iluzi. „Rubl je s přehledem nejvíce posilující měnou ve světě za období od posledního dne před invazí. Ruské vládě a tamní centrální bance se tedy podařilo pád měny, jenž nastal v důsledku invaze a prvního kola západních sankcí, nejen zastavit, ale dokonce zcela zvrátit a změnit v růst,“ tvrdí Kovanda na svém webu.

„Pro Kreml je však kurs rublu jedním ze stěžejních nástrojů propagandy, takže učinil řadu kroků, které nyní u ruské veřejnosti navozují dojem, že Rusko na tom ekonomicky není o nic hůře než před invazí. Vždyť rubl je – dle oficiálního kursu – vůči dolaru pevnější než před invazí! To je však opravdu jen iluze,“ píše ekonom dále na webu.

Podle ekonoma Dominika Stroukala je současný kurz rublu jen jakési číslo na papíře. „V realitě to nedává smysl, protože s tou měnou nikdo neobchoduje. Rublu chybí import i export, vůbec se nevyváží. Během letošního roku se odhaduje, že se ruská ekonomika propadne zhruba o 15 %, což jsou dvě až tři finanční recese. To je ekonomická tragédie, kterou jsme nezažili od 2. světové války,“ uvedl pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články