Putin začal mluvit o jaderné válce. Podle bezpečnostního experta Šándora je určité riziko jaderného konfliktu reálné

Jaderná válka by neměla být nikdy zahájena, protože nemůže mít žádného vítěze. Tak zní poslední vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Ruský prezident svá slova napsal v dopise účastníkům desáté konference o Smlouvě o nešíření jaderných zbraní v New Yorku, informuje o tom TN. Na pondělním zahájení konference se sešlo 191 signatářů, píše dále TN. Podle šéfa Kremlu případnou jadernou válku nemůže vyhrát nikdo. Řekl to po více než pěti měsících od ruské invaze na Ukrajinu, napsala agentura Reuters.

Putin si protiřečí

Vycházíme z faktu, že v jaderné válce nemohou být žádní vítězové, a proto by nikdy neměla být zahájena. Chceme jednotnou bezpečnost pro všechny členy světového společenství,“ cituje Putina TN. Podle účastníků konference se těmito slovy snažil vylíčit svou zemi jako zodpovědnou jadernou mocnost a uklidnit tím veřejnost. Server TN však upozorňuje, že Putinova slova jsou v rozporu s jeho projevem z 24. února, kdy zahájil invazi na Ukrajinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

Tehdy varoval světové mocnosti, že jakýkoliv pokus o zasahování do celého konfliktu povede k fatálním důsledkům. Portál Polsat News připomíná, že ruský prezident se přitom odkazoval právě na ruský jaderný arzenál. Nedlouho po vpádu ruských jednotek na Ukrajinu navíc Putin nařídil uvedení ruských jaderných zbraní do nejvyšší pohotovosti. NBC News píše, že válka na Ukrajině zvýšila geopolitické napětí na takovou úroveň, jaká nebyla od kubánské raketové krize v roce 1962.

Použití jaderných zbraní nelze vyloučit

Použití jaderných zbraní Rusku umožňuje jeho vojenská doktrína, a to v případě existenčního ohrožení země, dodává TN. Kreml obviňuje Západ, že vyzbrojováním Ukrajiny a uvalením sankcí proti Rusku vede zástupnou válku, píše TN. „Je samozřejmě zvláštní, že toto prohlášení slyšíme od člověka, který narušil evropskou bezpečnostní a obrannou architekturu, a který zahájil agresi proti Ukrajině,“ řekl Událostem247 bezpečnostní expert Andor Šándor.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderné zbraně

Je faktem, že když se podíváme jen na Ukrajinu, na manévry, které se odehrávají na Tchaj-wanu kvůli návštěvě Pelosiové, tak koncentrace vojenské síly námořnictva a letectva na relativně malém prostoru, může samozřejmě vést i nějakému incidentu, který může být spouštěčem nějakého konfliktu, na jehož konci se nikdy nedá vyloučit použití jaderných zbraní,“ doplnil Šándor pro Události247.

Přijde vám riziko jaderného konfliktu jako reálné?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články