Putin překvapil: Promluvil o ztrátách na bojišti

Ruský prezident nedávno přiznal, že se obává prohry. Obviňuje také Západ, že se Rusko snaží zničit.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Už je to více než rok, co vypukla invaze ruské armády na ukrajinské území. Představa Kremlu o bleskové válce a sesazení vlády prezidenta Volodymyra Zelenského vzala za své už po několika dnech, psal o tom web TN. V úterý 28. února se konala výroční schůzka Vladimira Putina s ruskou Federální bezpečnostní službou. Během setkání otevřeně přiznal, že ruská armáda utrpěla ztráty na Ukrajině, psal o tom web Onet. Rusko má poslední dobou vážné vojenské problémy.

Počet obětí je podhodnocený

Prezident Putin ani ruské ministerstvo obrany samozřejmě přesně neprozradili, kolik vojáků na Ukrajině zemřelo. Údaje poskytly úřady naposledy loni v září. Tehdy podle nich zemřelo ve válce téměř 6000 vojáků. Před měsícem Západ odhadoval, že počet mrtvých a zraněných ruských vojáků se blíží hranici 200 tisíc, psal iDnes. ,,Soudruzi důstojníci, bohužel, ale víme, že v našich řadách jsou ztráty. Navždy si budeme pamatovat hrdinství a odvahu padlých. Vedení FSB musí udělat vše pro to, aby poskytlo dodatečnou podporu jejich rodinám,“ cituje Putina Onet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Otázka ztráty na bojišti je poměrně důležitá věc pro obě strany. Pokud jde o přiznání toho, jaké jsou skutečné ztráty na bojišti, to má docela zásadní vliv na to, jak jsou vojáci ochotni bojovat. Má to dopad na jejich morálku. Velmi logisticky náročná je příprava rakví a převoz mrtvých z bojiště do místa bydliště. Pokud tedy někdo prohlásil, že počty mrtvých a zraněných jsou takové a takové, můžeme si být jisti, že to je stav podhodnocený,“ vysvětlil pro Události247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš.

Vrchol konfliktu by mohl nastat už příští měsíc

Ruským vojákům se ve válce nedaří tak, jak si Putin představoval, i když Moskva několikrát změnila taktiku, ničí ukrajinskou klíčovou infrastrukturu a vzhledem k početní převaze svých vojsk vsadila na prvky opotřebovávací války. Kyjev se ale dál za podpory Západu úspěšně brání. Psal o tom web TN. Putin se podle svých slov obává úplného zániku ruského národa, pokud by se to Spojeným státům a jejich spojencům podařilo, doplňuje TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za Rusko bojuje na Ukrajině mnoho různých skupin, Wagnerovci jsou jednou z nejvýraznějších

Ruská ofenziva by podle expertů mohla vyvrcholit během dubnového období dešťů, aniž by dosáhla operačně významných výsledků. Experti při odhadu počtu padlých a raněných vycházejí ze satelitních snímků, odposlechů, příspěvků na sociálních sítích, zpráv médií působících přímo na místě i z oficiálních vyjádřeních ruské a ukrajinské vlády, píše dále iDnes. Ukrajinští představitelé poslední dobou opakovaně varovali před možností, že Rusko znovu podnikne velký útok, aby zvrátilo situaci na bojišti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále