Putin se bojí o svou bezpečnost. Cestuje už jen obrněným vlakem

Ruský prezident od začátku války na Ukrajině pro své cesty pravidelně využívá vlak, který dokáže skrýt jeho polohu.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

S odvoláním na nejmenovaného Putinova známého o tom napsal ruský investigativní portál Dosje, který založil kritik Kremlu Michail Chodorkovský. Tento způsob dopravy Putinovi do velké míry umožňuje cesty tajit, píše dále portál. Zatímco sledování letů prezidentské letky umožňují různé nástroje, v případě vlaků osobní dopravy takové možnosti nejsou.

Obrněné vagony

Vlak, kterým cestuje Putin, se přitom od běžných souprav ruských drah na první pohled až tak moc neliší. Stejně jako jiné vlaky má totiž šedivou barvu s červeným pruhem. Vagony, ve kterých cestuje prezident, jsou však obrněné. Psal o tom web České noviny. Vlak má údajně na kolejích prioritu a přizpůsobují se mu dokonce i jízdní řády. Součástí soupravy je podle webu Putinův vůz s ložnicí a pracovnou, vůz pro doprovod a vagon pro utajovanou komunikaci.

Hodnota vlaku podle portálu Dosje převyšuje miliardu rublů, tedy asi 300 milionů korun. „Vlak může vyjet spontánně, bez ohlášení. Po začátku války, na přelomu února a března začal Putin velmi často používat vlak, hlavně při cestách do své rezidence ve Valdaji, která je asi 400 kilometrů severozápadně od Moskvy,“ cituje Dosje svůj nejmenovaný zdroj. Obrněným vlakem z bezpečnostních důvodů cestuje také lídr Severní Koreje Kim Čong-un.

Putin se bojí, že pokud prohraje, přijde o život

Jedná se o důležitou osobu na straně Ruska, ruského vedení, tak samozřejmě tam ten stupeň ochrany této osoby má nějakou důležitost. Pokud by se tedy měl přepravovat z místa na místo vlakem, může se jednat i o to, že ten vlak, nebo ten vůz bude chráněn, případně opevněn proti útoku. Jsou to ale spíš takové informace, které nezapadají do hlubšího kontextu toho, co se děje na Ukrajině a toho, jakým způsobem se k tomu staví vedení Ruské federace,“ uvedl pro Události247 expert na vojenskou bezpečnost Zdeněk Petráš.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin se proměnil z mnohými respektovaného státníka ve stále izolovanějšího diktátora

To, že se ruský prezident bojí o svůj život, není žádnou novinkou. Už dříve to uvedl jeden z představitelů ukrajinské rozvědky. Kdyby totiž Rusko prohrálo válku s Ukrajinou, znamenalo by to Putinův konec a šlo by mu o život. Psal o tom web TN. „Vladimir Putin má strach. V Rusku totiž lidé nikdy neměli soucit a neodpouštěli, hlavně ne vůdcům a carům, kteří prohráli válku,“ popsal pro britský deník The Times ukrajinský poradce Arestovyč.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články