Putin se přepočítal. Nepovedlo se mu přesvědčit běloruského prezidenta, aby se zapojil do války

Bělorusko omezilo pohyb ve třech okresech Homelské oblasti, která sousedí s Ukrajinou a Ruskem.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC-BY
                   

Výnos o omezení pohybu podepsal běloruský premiér Raman Haloučanka. Důvod nařízení úřady nevysvětlily a není ani jasné, jak dlouho bude omezení platit. Psal o tom web Novinky. Omezení se nevztahuje na obyvatele, kteří v okresech trvale žijí, na úřední představitele a na zaměstnance firem, které tam působí, dodává web České noviny.

Jsou to jen spekulace, řekl Putin

Úřady na začátku října uspořádaly v Homelské oblasti cvičení proti sabotáží, pokračují České noviny. Bělorusko navštívil ruský prezident Vladimir Putin, to vyvolalo obavy, že se pokusí přesvědčit blízkého spojence, aby se aktivně zapojil se svými vojsky do války na Ukrajině. Kreml takovou variantu popřel, píší dále České noviny. Jak píše web iDnes, Putinovi se však zřejmě Lukašenka nepodařilo přesvědčit, aby se připojil k jeho válečnému tažení na Ukrajině.

iZdroj fotografie: Міністерство внутрішніх справ України / Creative Commons / CC BY
Rusko využívá běloruské území k útokům na Ukrajinu

V analýze zveřejněné v noci na úterý to uvedl americký Institut pro studium války. Lukašenkův režim na začátku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu letos v únoru poskytl běloruské území ruským vojákům, kteří útočili na Kyjev, píše iDnes. Aktuálně Rusům umožňuje podnikat odtud vzdušné útoky na Ukrajinu a ruskou invazi podporuje i materiálně. Lukašenko však několikrát zopakoval, že Bělorusko rozhodně nemá v plánu vyslat na Ukrajinu své jednotky.

Bělorusko na to, aby pomohlo Putinovi, v tuto chvíli nemá

Bělorusko a Lukašenko může Putinovi poskytnout svoji infrastrukturu k tomu, aby nějakým způsobem zasáhl cíle dělostřelectvem a raketovým vojskem na území Ukrajiny,“ uvedl pro Události247 expert na vojenskou bezpečnost Zdeněk Petráš. „Bělorusko se však teď z hlediska svých schopností a kapacit nenachází ve stavu a ve formě, že by mohlo vstoupit po boku Ruska do války proti Ukrajině,“ vysvětlil Petráš.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Alexandr Lukašenko přešlapuje před rozhodnutím, zda se vedle Ruska více zapojit do války na Ukrajině

Kdyby došlo k tomu, že by Putin získal nějaká významná území, nebo že by na Ukrajině ten konflikt vedl do nějakého úspěšného konce, tak by samozřejmě bylo pro prezidenta Lukašenka prospěšné, aby nějak vystupoval po boku ruského prezidenta a nějakým způsobem si část těch úspěchů mohl přisvojit. V současné době na to ale Bělorusko opravdu nemá,“ dodal expert.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále