Putin: Situace v Buči je podvrh. Podle Lukašenka je to inscenace Britů. Tvrdí, že má důkazy

Alexandr Lukašenko údajně předal ruskému prezidentovi důkazy o tom, že situace v ukrajinském městě Buča byla nahraná a můžou za ni Britové.

i Zdroj fotografie: The Russian Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Podle agentury Interfax prohlásil ruský prezident Vladimír Putin po jednání s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, že záběry mrtvých civilistů a zprávy o válečných zločinech z ukrajinského města Buča jsou falešné. Podle Lukašenka je situace v Buči pouze prací britské zpravodajské operace. Údajné důkazy předal Lukašenko Rusům, píše Interfax.

Britská inscenace

„Dnes jsme podrobně diskutovali o speciální psychologické operaci, kterou provedli Britové. Pokud někdo chce znát adresy, hesla, totožnost, čísla aut, značky a modely vozů, kterými se do Buči dostali, a způsob, jakým to udělali, ruská FSB mu tyto materiály může poskytnout,“ citovala agentura Interfax Lukašenka.

Podle ČTK Vladimír Putin zase celou situaci přirovnal k „inscenaci útoku chemickými zbraněmi v Sýrii“, kterou připravil Západ“ s cílem usvědčit prezidenta Bašára Asada. „V Buči je to stejný druh padělku,“ citovala ho ČTK.

„Alexandr Lukašenko mi dokonce dnes předal ty dokumenty. Dokumenty, které byly předány i ruské tajné službě FSB: jak a kdo, čím se do toho města přepravili, a jak utvořili podmínky pro tuto provokaci a faleš,“ citoval Interfax Putina.

Ofenzíva na východě Ukrajiny

Podle politické psychoanalytičky Džamily Stehlíkové je podobné jednání pro ruského prezidenta běžné. „Putin udělá to co vždy, přikáže ruské tajné službě řízené teroristické útoky. Vyhodí do vzduchu pár budov na Krymu a v ruském Bělgorodu a obviní Ukrajince. Dělá to, aby mobilizoval Rusy proti Ukrajině,“ uvedla pro Události247.

Rusko se v současnosti připravuje podle ukrajinské armády na rozsáhlou ofenzívu na východě Ukrajiny. Moskva po jednání v Istanbulu 29. března oznámila, že stáhne ruské jednotky z Černihivské a Kyjevské oblasti. Záměrem tohoto kroku bylo posílení vzájemné důvěry a vytvoření podmínek pro dohodu s Ukrajinou, uvedl iDNES.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články