Putin u soudu: Celý svět se obrátil proti šéfovi Kremlu, přichází odplata

Ruskému prezidentovi zřejmě hrozí soud. OSN kvůli tomu údajně chystá tribunál podobný norimberskému procesu.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko nepřestává s údery na civilní infrastrukturu. V ranním hlášení to sdělil ukrajinský generální štáb s odkazem na vzdušné útoky na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu, které Moskva pravidelně podniká od začátku letošního října, psal o tom web ČT24. Naposledy udeřila v pondělí, kdy podle Kyjeva vyslala nad Ukrajinu 70 střel s plochou dráhou letu, z nichž se jich nejméně 60 podařilo sestřelit, píše dále ČT24.

Záležet bude na hlasování OSN

V OSN se měl objevit návrh rezoluce o ruských válečných zločinech. Psal o tom web TN. Tribunál, který by měl Rusko dohnat k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, má být podobný poválečnému norimberskému procesu, napsal dále web TN. Zaměřit by se měl právě na nejvyšší ruské vedení a soudit ruské vedení za válečné zločiny, které jsou páchané na Ukrajině. Putin tak může být v ohrožení, píše web. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině si už vyžádala statisíce lidských životů

Je to něco, na čem prezidentovi Zelenskému opravdu záleží. Něco, co Ukrajina chce, a myslím, že to bude mít velkou váhu. Otázkou je, jestli pro to bude dostatek hlasů na Valném shromáždění OSN,“ uvedla americká velvyslankyně pro globální soudnictví Beth Van Schaacková, kterou cituje web The Guardian. Dodala, že doposud vydané rezoluce výrazně převažovaly ve prospěch Ukrajiny.

Putin je přesvědčen, že válku vyhraje

Podle velvyslankyně by mohl tribunál vzniknout podle dvou různých vzorů, píše Guardian. První možností je, že by mezi Ukrajinou a OSN došlo k dvoustranné smlouvě, která by byla v určitém ohledu posvěcena Valným shromážděním OSN a zřídila by samostatný tribunál, píše TN. Druhou možností je zřízení speciálního soudu Ukrajinou a Evropskou unií nebo Radou Evropy. Ten by byl podpořen hlasováním na Valném shromáždění OSN. Ukrajina chce, aby nový tribunál začal pracovat nejpozději v září 2023, doplňuje TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny vyhlásili třídenní evakuaci obyvatel z levého, Rusy okupovaného břehu řeky Dněpr na břeh pravý, který mají pod kontrolou Ukrajinci

Ten, kdo se pustí do války, tak pro vítězství použije jakékoliv prostředky, aby dosáhnul svého cíle,“ uvedl pro Události247 expert na vojenskou bezpečnost Zdeněk Petráš. „Putin si tedy z hrozby soudu nic nedělá, protože je stále přesvědčen, že válku vyhraje a tím pádem vítěze nebude nikdo soudit, protože vítězi je vše odpuštěno. V tuto chvíli je pro něj hrozba soudu naprosto podřadný problém. Každý, kdo vede válku, předpokládá, že ji vyhraje,“ dodal expert.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad