Chystá se nová ruská armáda: Putinovi Ukrajina nestačí, na řadu přichází čistky ve vlastních řadách

Ukrajinská rozvědka přišla s tvrzením, že ruský prezident staví novou armádu. Novinkou je, že má působit přímo v Rusku.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Úkolem armády by mělo být potlačování tamních nepokojů. Podle expertů to přitom z historického hlediska není poprvé, co Rusko buduje armádu proti vlastním lidem, psal o tom web TN. Ukrajinský web Kyiv Post napsal, že podle zástupce ukrajinské vojenské rozvědky Andreje Černyaka buduje Putin novou armádu ze žoldnéřů. Jejím úkolem je udržet v Rusku pořádek.

Rusové se neštítí ničeho

V podstatě to není žádná novinka,“ řekl Událostem247 bezpečnostní analytik David Rožek. „Je to nástroj, který Rusko používalo historicky už během Bolševické revoluce. Rusko teď zápasí samo se sebou, se svými občany, kteří jsou součástí ozbrojených složek. Rusko má pocit, že své lidi potřebuje kontrolovat i po politické stránce a že musí trestat všechny, kteří neudržují ten stejný směr, který určuje vláda,“ vysvětlil Rožek.

Rusko podle experta nemá problém trestat a bojovat i násilným způsobem proti vlastním lidem, kteří se vzpříčí jeho ideologii. „Do nových jednotek je velmi náročné vybrat ty správné lidi. Musí být totiž schopní udělat úplně všechno, protože jinak budou potrestáni. Rusko se připravuje na to, že se můžou vymknout z rukou demonstrace, nějaké protesty a nepokoje a opoziční akce. Teď si potřebuje upevnit svou moc,“ doplnil pro Události247 analytik.

Vojáci volají na tísňovou linku

Někteří ruští vojáci jsou se silami v koncích. Psal o tom web České noviny. Pracovníci na horké lince, kterou zřídily ukrajinské úřady pro ruské vojáky, kteří se chtějí raději vzdát než proti Ukrajině bojovat, řeší až 100 dotazů denně. Ukrajinci spustili projekt nazvaný Chci žít už v září. Od té doby zaznamenali 3,5 tisíce hovorů od vojáků ruské armády nebo jejich příbuzných.

iZdroj fotografie: Mil.ru / Creative Commons / CC BY-SA
Ruská mobilizace: Chaos a neobjasněná úmrtí u nových branců armády

Zavoláním na horkou linku nebo zadáním údajů prostřednictvím komunikačních aplikací si mohou ruští vojáci domluvit nejlepší způsob, jak se vzdát ukrajinským silám, pokračují České noviny. Množství hovorů od Rusů se zřejmě zvýšilo poté, co ruský prezident na konci září vyhlásil částečnou mobilizaci stovek tisíc Rusů, a pak také potom, co ukrajinské ozbrojené síly kolem 11. listopadu osvobodily jihoukrajinské město Cherson, dokončují České noviny. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války