Jourová má jasno: Putinův cíl je zařadit Ukrajinu pod Rusko. Podle generála Pavla by však musel zemi ve velkém okupovat

Západ by se podle generála Petra Pavla měl přestat Ruska bát a poskytnout Ukrajině výcvikovou a logistickou pomoc. Bezletová zóna nad Ukrajinou nemá smysl.

i Zdroj fotografie: Uživatel GP61editor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová řekla pro ČT24, že podle ní chce ruský vůdce Vladimír Putin začlenit Ukrajinu pod Rusko. Generál Pavel si myslí, že v tom případě by Rusko kvůli odporu ukrajinského obyvatelstva muselo zemi masivně okupovat, aby si nad ní Putin udržel alespoň částečnou kontrolu. To samé si myslí také ministr zahraničí Jan Lipavský.

Putin se snaží zatlačit Západ do kouta

Podle generála Pavla se Putin snaží celou dobu rozkládat EU a NATO. „Moc dobře vědí, co migrační vlna s Evropou udělá. Pokud nepřijmeme razantnější opatření, může se stát, že Ukrajina vojensky padne,“ řekl. Jak píše iDnes, Západ se podle něj moc nechává zatlačit Putinem do kouta. „Rusko není v pozici vyhlásit druhou válku a ustát jí,“ uvedl. Současně doplnil, že on sám nesouhlasí s vyhlášením bezletové zóny na Ukrajinou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Věra Jourová

Podle Jourové si Putin plní dlouhodobý cíl, a to Ukrajinu obsadit a splnit si sen, že Ukrajina patří pod Rusko, a že ukrajinský národ nemá nárok na samostatnou existenci. Dodala, že ruský prezident se snaží zemi vymazat z mapy a svůj plán „naplňuje barbarským způsobem“. Šance na diplomatické řešení ale moc velká není. Evropská komise se však podle eurokomisařky poohlíží po neutrálním vyjednavači, který by do toho mohl vstoupit.

Podle experta na to teď Putin nemá

Lipavský a generál Pavel se shodli na tom, že ruskému prezidentovi nevychází plán instalovat v řádu dní v Kyjevě loutkovou vládu. Podle Pavla Rusko ukrajinský národ nezlomí. „Průběh invaze neodpovídá tomu, co si Rusko představovalo. Ukrajinská armáda projevila hrdinství, odolnost a vůli bránit svou zemi. Nedá se věřit, že by Rusko chtělo situaci vyřešit jednáním, průsečík pro shodu se nerýsuje,“ doplnil Pavel.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajina

Podle Michala Lebdušky z Asociace pro mezinárodní otázky je Ukrajina pro Rusko klíčem k velmocenskému postavení, které mělo Rusko v minulosti. „Když se podíváme z hlediska Sovětského svazu, tak Ukrajina byla druhá největší republika z hlediska populace a vlastně to klíčové území, které dělalo ze Sovětského svazu velmoc a dříve z Ruska. V současné situaci si ale nedovedu představit, že by mohl Putin nadvlády nad Ukrajinou dosáhnout,“ uvedl pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články