Putinův mluvčí řekl, proč Rusko napadlo Ukrajinu. Kreml tak prý chce ukázat, že světu už nevládne Západ

Někteří politici a experti tvrdí, že jedním z klíčových důvodů ruské invaze na Ukrajinu byl strach Moskvy z toho, že se v této zemi začne rozvíjet demokracie.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента России / Creative Commons / CC BY
                   

Invaze na Ukrajině trvá už více než půl roku. Jak píše TN, k pochopení toho, co se teď ve světě děje, může posloužit projev ruského prezidenta Vladimira Putina z Valného shromáždění OSN z roku 2015. Ve středu to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, píše dále TN. Vinu za válčení na Ukrajině klade Rusko už od začátku nejen údajnému neonacismu, ale také Západu, pokračuje TN.

Rusko a demokracie

Historik Sergej Radčenko však už dříve prohlásil, že ruskému prezidentovi o demokracii vůbec nejde. Všímají si toho Hospodářské noviny. Skutečné důvody, proč dal Putin rozkaz k útoku na Ukrajinu, jsou podle Radčenka úplně jiné. „Putin se rozhodně neobával toho, že by Rusko mohlo chytit ‚demokratický virus‘. To v žádném případě neplatí,“ uvádí historik v obsáhlé analýze pro server Engelsberg Ideas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kreml

Podle Peskova o příčinách konfliktu mluvil Putin už v roce 2015, upozornila agentura TASS. Evropa a Spojené státy jsou podle Moskvy hrozbou pro ruskou bezpečnost. TASS část Putinova projevu k Valnému shromáždění OSN ocitovala: „Nelze si hrát se slovy a manipulovat s nimi. V mezinárodním právu a mezinárodních záležitostech musí být každé slovo jasné, transparentní, musí mít jednotný výklad a jednotně chápaná kritéria. Každý jsme jiný a k tomu je potřeba přistupovat s respektem.“

Názor experta

Putin také podle TN řekl, že nikdo není povinen přizpůsobovat se jedinému modelu vývoje, který je jednou provždy uznán za jediný správný. „Všichni víme, že po skončení studené války vzniklo jediné centrum nadvlády. A pak se ti, kteří byli na vrcholu této pyramidy, ocitli v pokušení myslet si, že když jsou tak silní a výjimeční, vědí nejlépe, co mají dělat. A v důsledku toho není nutné obracet se na OSN, které často místo toho, aby zasáhla, jen překáží,“ cituje TASS prezidenta.

iZdroj fotografie: United Nations Photo / Flickr
Rada pro lidská práva OSN

To vyjádření je naprostý nesmysl,“ řekl Událostem247 analytik Michal Lebduška. „Je to klasická ruská rétorika, která to opakuje neustále. Je v tom znát určité nepřekonané trauma z rozpadu Sovětského svazu a toho, že Rusko už není tou supervelmocí. Je to rétorika, kterou se Rusko neustále snaží ospravedlnit svou agresi vůči Ukrajině. Je to však jen záminka a rozhodně nic, co by mělo hrát roli v rozhodování Západu,“ vysvětlil expert.

Co si o prohlášeních Peskova myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články