Rakousko má nového premiéra Schallenberga | Události247.cz

Skandál rakouského premiéra ukázkově vyřešen. Andrej Babiš by se mohl inspirovat

Když se v Rakousku objevila obvinění na premiéra, který údajně zneužil veřejné peníze, rychle rezignoval a v čele vlády stanul jiný politik.

i Zdroj fotografie: Uživatel IAEA Imagebank / Creative Commons / CC BY
                   

Do čela rakouské vlády v pondělí jmenoval prezident Alexander Van der Bellen dosavadního ministra zahraničí Alexandera Schallenberga. Jeho předchůdce Sebastian Kurz v sobotu rezignoval poté, co se objevila podezření, že spolu s kolegy zneužil peníze pro svůj politický prospěch. Schallenberg je Kurzův blízký spojenec, dá se tedy očekávat, že spolu budou spolupracovat.
Za peníze měli zfalšovat průzkumy

Mladého ambiciózního Kurze nyní vyšetřuje státní zastupitelství. Podle obvinění měl on a jeho spolupracovníci nechat v roce 2016 udělat za peníze daňových poplatníků průzkumy veřejného mínění. Ty pak měly být nepravdivě zfalšované v Kurzův prospěch. Tato čísla měla Kurzovi zajistit, aby se dostal do čela Rakouské lidové strany. Předsedou se stal v roce 2017 a strana pak vyhrála ve volbách.


iZdroj fotografie: Spolkové ministerstvo pro evropské a mezinárodní záležitosti / Creative Commons / CC BY

Kurz i jeho spolupracovníci všechna obvinění kategoricky popírají. Přesto kancléř v sobotu rezignoval na svoji funkci a navrhl prezidentovi do čela vlády jmenovat svého spolustraníka Schallenberga. Krok uvítal i koaliční parter lidovců ve vládě zelení, kteří tak hodlají ve spolupráci pokračovat. Kurz ale z politiky v žádném případě neodchází. Nadále zůstává v čele lidovců a bude také v čele poslaneckého klubu strany.

Odmítal v Rakousku migranty

Kritici namítají, že Schallenberga může bývalý kancléř snadno ovládat. Sám nový ministerský předseda uvedl, že s ním hodlá úzce spolupracovat. Novému premiérovi Rakouska je 52 let. Narodil se v Bernu v šlechtické rodině. Do křesla ministra zahraničí usedl v roce 2019. Podporoval Kurzův odmítavý postoj vůči migrantům. Ve funkci ministra zahraničí ho nahradil dosavadní velvyslanec v Paříži Michael Linhart.

Opět vzkřísíme úctu k demokracii 🇨🇿

Rakouský kancléř byl obviněn. A ačkoliv se cítí být nevinný, v zájmu zabránění…

Zveřejnil(a) Markéta Pekarová Adamová dne Pondělí 11. října 2021

Někteří čeští politici, především odpůrci premiéra Andreje Babiše, dávají situaci v Rakousku a v České republice do ostrého kontrastu. Připomínají, že český premiér je stíhaný pro podezření z trestného činu a ve funkci zůstával, navíc se objevily i další kontroverzní věci jako možný únos syna nebo kauza Pandora papers. „Mohl na své funkci trvat, mohl všechny obvinit ze spiknutí, mohl upřednostnit zájmy vlastní před zájmy všech,“ komentovala rezignaci Kurze předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 275 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím