Tisu se potýká s ekologickou katastrovou | Události247.cz

Ekologická katastrofa na řece Tise. Zaplavují ji tisíce tun plastového odpadu

Jeden z nejhezčích toků v Evropě se dlouhodobě potýká s ekologickými problémy. Před lety ho zpustošily ekologické havárie, nyní je problémem plastový odpad.
i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Maďarští vodohospodáři, kteří se starají o řeku Tisu, mají téměř každodenní problém. Z toku se snaží odstraňovat tisíce tun odpadu, především plastů, který se pohybuje na hladině. Na některých místech je řeka plastem doslova pokrytá a musí nasazovat těžkou techniku. Podle nich do Maďarska připluje většina odpadků ze zahraničí.
Problém je hlavně na Ukrajině

Řeka Tisa pramení v Karpatech na Ukrajině. Tok prochází Rumunskem a krátký úsek vede i na Slovensko. Pak pokračuje do Maďarska a posléze do Srbska, kde se vlévá do Dunaje. Generální ředitel Maďarské národní vodní správy Ištván Lang uvedl, že znečištění pochází ze zahraničí. Největší problém s odpadem má podle vodohospodářů Ukrajina. I když připouštějí, že část odpadků je i maďarská.


iZdroj fotografie: Depositphotos

V minulém roce Maďaři z řeky vylovili 2600 metrů krychlových odpadků. Pro srovnání –⁠ tolik odpadků by se vešlo do čtyř desítek velkých lodních kontejnerů. Maďarská vláda se již obrátila na Ukrajinu, aby s neúnosnou situací něco udělala. Země se omluvila, ale to byl jediný výsledek. Plasty do Maďarska proudí dál.

Lidé nejsou zvyklí chovat se šetrně

I samotní Ukrajinci přiznávají svoji vinu. K odpadu se chovají jako v minulosti, kdy si zvykli ho spálit nebo hodit do řeky. Vytřídit ho a zbytek uložit na zabezpečené skládky prostě nemají v povaze. Anderej Deljatinčuk, starosta ukrajinské obce Jasinja na břehu Tisy, uvedl, že i když u nich funguje odvoz odpadů, v popelářských vozech ho skončí tak desetina. Zbytek obyvatelé vyhodí do řeky nebo na černé skládky, které Tisa v době povodní často spláchne.


iZdroj fotografie: Neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA

Evropská unie Ukrajině dala peníze na stavbu nového recyklačního centra, které by část problému vyřešilo. Ukrajinci ale nesehnali zbytek na dofinancování projektu a řeka tak trpí dále. Není to jediná pohroma. Před jedenácti lety do řeky v Rumunsku opakovaně unikly průmyslové kaly obsahující kyanid a další jedy, které ve velké části toku zahubily život. Odborníci incidenty označili za největší ekologickou katastrofu střední Evropy po havárii v Černobylu.

Zdroj: RFERL

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 249 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník