Rozbroj s bratry: Vztahy Slovenska a Česka jsou nejhorší od rozpadu společného státu. Nový návrh premiéra je předzvěstí katastrofy

Česko-slovenské vztahy aktuálně zažívají největší krizi od konce federace. Kontroly na hranicích se Slovenskem navíc vyjdou na stamiliony korun.

i Zdroj fotografie: SlovakSoft / Creative Commons / CC BY
                   

Současná situace na česko-slovenské hranici nemůže pokračovat. Benefitem Schengenského prostoru, do kterého patří Česko i Slovensko, je volný pohyb. Před čtvrtečním jednáním s českým premiérem Petrem Fialou to uvedl předseda slovenské vlády Eduard Heger, psal o tom web Český rozhlas. Podle webu Deník procházejí vztahy Česka a Slovenska největší krizí od rozpadu společného státu.

Hrozí nekontrolovatelný příval migrantů

Česko na konci září zavedlo kvůli stoupajícímu počtu migrantů kontroly na hranicích se Slovenskem, psal o tom web TN. Jejich trvání se pak několikrát prodloužilo. Kontroly budou stát asi 300 milionů korun, píše TN. Podle cizinecké policie má jít o celkovou částku od zavedení kontrol na konci září až do 12. prosince. Slovenské straně se ale kontroly nelíbí a premiér Eduard Heger požaduje jejich ukončení, dodává TN.

iZdroj fotografie: President of Ukraine / Creative Commons / CC BY-SA
Podle oficiálních statistik ministerstva vnitra jich bylo k 17. srpnu přesně 414 620. Reálně je ale nyní v Česku minimálně 281 tisíc uprchlíků z Ukrajiny.

Kontroly na hranicích nás stojí spoustu peněz a také dobré vztahy se Slovenskem,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Ano, hrozí větší příval uprchlíků, ale je potřeba vyřešit, jak vracet ty, kteří nedostanou povolení k pobytu. Problematika migrace se bohužel kontrolami nevyřeší. Po 12. prosinci navíc musíme další prodloužení kontrol oznámit Evropské komisi,“ dokončil odborník.

Ministři se nedokážou dohodnout

Ministr vnitra Vít Rakušan už dříve uvedl, že příval migrantů je enormní. „Migrační vlna je silnější než v roce 2015, kdy vrcholila migrační krize. Denně v Česku zachytíme stovky migrantů, ale například Rakušané i tisíce,“ citoval ministra web Aktuálně. Rakušan dodal, že Česko stejně jako Slovensko je pro migranty tranzitní zemí a míří především do Německa nebo Rakouska, kde se snaží scelit rodiny, píše Aktuálně.

iZdroj fotografie: Česká pirátská strana
Vít Rakušan

Čeští a slovenští představitelé se koncem října přeli o tom, jestli české kontroly porušují schengenský kodex. Píší o tom České noviny. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec podle Českých novin uvedl, že Česko v souvislosti s předáváním migrantů porušuje takzvanou readmisní dohodu mezi oběma zeměmi. Rakušan naopak trvá na tom, že prodloužení kontrol na hranicích je přesně v mezích mezinárodních pravidel a Česko kodex žádným způsobem neporušuje, doplňují České noviny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa