Ruská média píší, že je čas denacifikovat Polsko. Obávají se vpádu NATO na Ukrajinu

Vyslání mírových sil NATO na Ukrajinu by vedlo k přímé konfrontaci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. Prohlásil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mírovou misi prosazuje polský premiér Mateusz Morawiecki. Nejčtenější ruský deník Pravda však varuje, že by to mohlo vyústit v přímý vojenský konflikt mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Jak píše Echo24, vyslání mise probírali v Kyjevě premiéři Polska, Česka a Slovinska během schůzky s ukrajinským prezidentem.

Rakušan chce podmínky

Vyslání aliančních vojáků na Ukrajinu požaduje také předseda nejsilnější polské strany Právo a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński. Podle Pravdy by však tento krok zřejmě znamenal přímý vojenský konflikt NATO a jeho členských států, s Ruskem a v širším smyslu také OSKB (obranný pakt, který sdružuje Rusko a některé bývalé země SSSR, tedy Arménii, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán).

Článek uvádí, že dnešní Polsko je zemí, která za svou existenci vděčí Josifu Vissarionoviči Stalinovi. „Polsko si toho ale neváží, považuje území Ukrajiny za svou kolonii a je připraveno jako hyena trhat její zbytky. Je čas denacifikovat Polsko jako komplice banderovského režimu. Zvláště když si o to samo říká,“ uvádí deník Pravda. Podle ministra vnitra Víta Rakušana by ale mise NATO na Ukrajinu mohla mít smysl. „Musíme se dostat do nějakého právního rámce, aby skutečně mise byla definována jako mírová,“ upřesnil.

Lavrov si stěžuje

České noviny píší, že otázka případného vyslání alianční mise na Ukrajinu je nanejvýš citlivá právě kvůli obavám z toho, že by to Moskva mohla vnímat jako přímé zapojení NATO do konfliktu na Ukrajině. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si ve středu postěžoval, že Spojené státy překáží rozhovorům s Ukrajinou. Podle něj je cílem Washingtonu dominovat světovému řádu.

To, že by Morawiecki misi opravdu prosadil, je podle analytika Michala Lebdušky nepravděpodobné. „Polsko je členem NATO, což znamená, že by se Rusko dostalo oficiálně do konfliktu s celým NATO, na což nemá sílu. Už jen samotné angažmá v Polsku by se dalo těžko představit vzhledem k tomu, jak se Rusku moc nedaří na Ukrajině. To by se dalo z čistě vojenského hlediska asi jen těžko zorganizovat,“ řekl Událostem247.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články