Západní mocnosti na Rusko uvalily další sankce

Rusku začíná pociťovat finanční krizi. Krize je následkem sankcí západních mocností v čele se Spojenými státy a Evropskou unií.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Západní svět tak reaguje na vpád Ruska na Ukrajinu. Předpokládá se, že Moskva zareaguje odvetnými sankcemi. Jak připomínají Seznam zprávy, ve finančním a ekonomickém světě nemá ruská ekonomika, která je šestkrát větší než česká, proti Západu moc velkou sílu. Vojenskou sílu však ano a prezident Putin začal vyhrožovat jaderným arzenálem.

Rusové vyrazili do bank pro své peníze, měli však smůlu

První dopady tvrdých sankcí namířených proti Rusku se už začaly projevovat. Kromě pádu rublu na nejnižší úroveň v historii vůči dolaru, se postupně velká finanční krize přesune i do reálné ruské ekonomiky. Analytici odhadují, že se hospodářství Ruska ve druhém čtvrtletí zmenší o pětinu. CNN Prima NEWS upozorňuje, že částečné odpojení Ruské federace od mezinárodního platebního systému SWIFT a zmrazení aktiv ruské centrální banky ze strany západních zemí uvrhne Rusko do obrovských hospodářských problémů.

První začaly už v pondělí, kdy rubl po otevření trhu oslabil vůči americkému dolaru a euru na historické minimum. Ruští občané vyrazili na pobočky bank a snažili se vybrat své vklady denominované v amerických dolarech. Měli však smůlu, protože ruská centrální banka stihla vydat nařízení, které zavádí na trhu se zahraničními měnami přídělový systém. Ruské firmy totiž musí 80 procent svých příjmů ze zahraničí směnit na rubly, a zbavit se tak dolarů, eur a dalších měn.

Podle ekonoma se Rusko jen tak nevzpamatuje

Americké sankce se zatím netýkají plateb za energie, tedy zemní plyn a ropu, které Rusko vyváží a dostává za ně asi třetinu svého rozpočtu. Podle ruského ministerstva financí překročily příjmy z ropy a zemního plynu v roce 2021 původní plány o 51,3 procenta a dosáhly celkové výše 9,1 bilionu rublů. Celkem dosáhly rozpočtové příjmy v roce 2021 25,29 bilionu rublů.

iZdroj fotografie: S vědomím Štěpána Křečka / Linkedin
Štěpán Křeček

Ekonom Štěpán Křeček Událostem247 řekl, jestli je možné, že se Rusko ze sankcí v blízké době vzpamatuje. „My jsme po uvalení sankcí po okupaci Krymu viděli, že ruská ekonomika je schopná postupně být autonomní v některých oblastech, vidět to bylo například u potravin. Nicméně teď jsou ty sankce daleko rozsáhlejší a pro mnohá odvětví je potřeba dlouhodobého technologického výzkumu a také masivních investic. A to je všechno, co Rusko v tuto chvíli kvůli sankcím nebude mít.“

Křeček také uvedl, že překonání současných překážek by bylo během na dlouhou trať. „Mezitím se ale zřejmě najde nějaké řešení, kdy Rusko přestane válčit na Ukrajině a výměnou za to třeba budou některé sankce zmírněny nebo se celkově najde nějaké smírné řešení. Ale to, že by se teď Rusko stalo autonomním v mnoha oblastech pokročilého výzkumu a vývoje, to není realistické,“ doplnil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články