Rusko je na pokraji bankrotu. Podle ekonoma zbankrotuje do 24 hodin

Rusko čelí bezprecedentním sankcím za to, že v únoru jeho vojska napadla Ukrajinu. Evropské země pak urychlily snahu zbavit se závislosti na ruských energiích.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Ruská federace podle CNN Prima NEWS směřuje k prvnímu bankrotu za posledních 100 let. Do nedělního večera má totiž zaplatit zhruba 100 milionů dolarů, tedy zhruba 2,3 miliardy korun, jako úroky ze zahraničních dluhopisů, informuje CNN Prima NEWS. Peníze na zaplacení sice má, západní země jí ale kvůli invazi na Ukrajinu platbu nechtějí umožnit, píše CNN Prima NEWS. „Hodina ruského bankrotu nadchází. Odbije v pondělí brzy ráno středoevropského času. Tento bankrot však bude jiný,“ řekl pro Události247 ekonom Lukáš Kovanda.

Kovanda: Západ Rusku vlastně sám zakázal, aby mu dluh splácelo

Běžně totiž státy bankrotují za předpokladu, že nemají peníze nebo ochotu svůj dluh věřitelům splácet. Rusko ale má peníze i ochotu, uvádí CNN Prima NEWS. Podle představitelů výboru došlo ke vzniku úvěrové události, která umožňuje nárokovat proplacení pojistek dluhopisů proti platební neschopnosti, píše server iDnes. Rozhodnutí výboru přichází v době, kdy Rusku pomalu končí termín pro zaplacení dalších splátek, připomíná agentura Reuters.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rubl

„Nastává paradoxní situace, kdy Rusko deklaruje připravenost dané splátky uhradit, avšak je mu to v důsledku sankcí samotným Západem znemožněno. Západ Rusku vlastně sám zakázal, aby mu dluh splácelo. Mohou to tedy být právě západní věřitelé samotní, kteří oficiálně ruský bankrot vyhlásí. Prostě proto, že řádně nedostanou peníze, které jim Moskva dluží,“ vysvětlil pro Události247 Kovanda. Rusko má podle něj na výběr, a to buď konec invaze na Ukrajinu a splacení dluhu, nebo pokračování v agresi a znemožnění plnit své závazky vůči věřitelům.

Pokles životní úrovně a roky krize

„Pokud by si Rusko vybralo mír, či alespoň by podnikalo zásadní a věrohodné kroky k míru vedoucí, Západ by mezinárodní finanční systém odblokoval a Kreml by mohl začít svůj dluh zase řádně splácet,“ dodal ekonom pro Události247. Kvůli bankrotu se mu dramaticky zdraží obsluha dluhu a náklady půjčování si dokonce i třeba od čínských investorů. Bez toho bude obtížné získávat pro Rusko peníze na investice a zajišťovat ekonomický růst,“ řekl Kovanda pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kreml

Rusové by se podle něj měli připravit na hluboký propad životní úrovně, přičemž bankrotový stav země by mohl trvat klidně i deset let. „Zároveň ale Rusko bude mít nadále možnost financovat válčení na Ukrajině, například skrze příjem z vývozu energií – zejména plynu a ropy – do zemí EU,“ doplnil Kovanda pro Události247. Navíc se Rusku daří obcházet ropné sankce, a to například přes indické obchodníky. Ti ropu nakoupí, přerafinují a prodají do USA, uvádí The Wall Street Journal.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů