Rusko podle Británie spěchá, aby stihlo zvítězit do 9. května. To samé si myslí i Ukrajina

Představitelé Ukrajiny podle Blesku uvedli, že Rusko chce ukončit válku ve stejný den, kdy slaví své vítězství ve druhé světové válce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruský prezident Vladimir Putin chce podle Novinek svému lidu ukázat nějakou formu vítězství. To by mohlo dle Novinek ovlivnit i jeho operační rozhodnutí na bojišti v následujících 14 dnech. Ve svém pravidelném hlášení to uvedlo britské ministerstvo obrany.

Hrozba raketových útoků trvá

Podle Blesku generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny pro list Kyiv Independent uvedl, že zpravodajské informace naznačují, že Rusové chtějí ukončit válku do 9. května. Tento den je spjat s oslavami výročí kapitulace nacistického Německa, ke kterému došlo v roce 1945. Mnoho škol a podniků se zavírá a po celé zemi pochodují vojenské přehlídky. Blesk připomíná Putinovo prohlášení, že ruská invaze na Ukrajinu je „denacifikací“ země.

Ruské síly aktuálně postupují směrem na Kramatorsk, který i nadále zůstává terčem neustálého ostřelování. Britské ministerstvo obrany uvedlo, že Rusko chce zřejmě předvést významné úspěchy před každoročními oslavami Dne vítězství. To by podle něj mohlo ovlivnit rychlost a sílu, s jakou se pokusí provést operace před tímto datem, píší Novinky. Hrozba raketových útoků na důležitá zařízení po celé Ukrajině zůstává. Ohroženy jsou dle Novinek především dodávky zbraní.

Podle experta rychlý konec nebude

O tom, že chce ruský prezident Putin nařídit generálům, že musí vítězně válku ukončit do 9. května, podle Echo24 informoval i server Standard. Také odposlechy zpravodajců naznačují, že Putin směřuje právě k tomuto dni, kdy se na Rudém náměstí v Moskvě slaví výročí kapitulace nacistického Německa, píší Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Oslavy v Rusku

Rusku by podle analytika Michala Lebdušky stačilo do tohoto dne alespoň symbolické vítězství. „Jedna věc je ale realita a druhá, jak se to potom interpretuje. Takže i věci, které nejsou nějakým velkým úspěchem, lze nějakým způsobem jako úspěch deklarovat. V tomto případě si dovedu představit, že takovýmto úspěchem by mohlo být dobytí Mariupolu, což ostatně už oznámili, i když tam obránci pořád jsou. Není ale pravděpodobné, že by s 9. květnem válka na Ukrajině skončila,“ vysvětlil odborník Událostem247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články