Rusko podle britského experta ztratilo tisíce vojáků a směřuje k významné porážce. Proč si to myslí?

Během války na Ukrajině údajně zemřelo nebo se zranilo až 75 tisíc ruských vojáků. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora jsou však čísla nadsazená.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruské jednotky v posledních dnech pokračovaly ve snaze o taktické útoky směrem na ukrajinské město Bachmut a dařilo se jim pomalu postupovat. Ve svém pondělním hlášení o vývoji bojů na Ukrajině to na Twitteru uvedlo britské ministerstvo obrany. Rusové podle hlášení zřejmě mění strategii ofenzívy na Donbasu poté, co ta stávající nepřinesla rozhodující průlom.

Rusové postupují pomalu

Ruské dělostřelecké útoky na města Bachmut a Mykolajiv pokračovaly také v noci na úterý. Podle Českých novin to oznámilo vedení ukrajinské armády. Místní úřady v Mykolajivu ráno zaznamenaly ve městě výbuchy a nejméně jeden člověk utrpěl zranění, píší České noviny. Přes noc se ukrajinské straně podle Českých novin podařilo odrazit několik pokusů o ruský útok. Ruská invaze na Ukrajinu trvá už pátý měsíc.

Putin doufal, že válku vyhraje v řádu dnů. Místo toho se dostal nejen do patové situace, ale vypadá to, že pokud bitvu o Cherson vyhraje Ukrajina, Rusko utrpí významnou porážku,“ cituje britského bezpečnostního experta Anthonyho Gleese server TN. Právě strategicky důležitý Cherson se podařilo ruským vojákům obsadit už na začátku března, protože sousedí s okupovaným Krymem. Ten Rusové anektovali v roce 2014. V boji o tuto oblast se podle serveru Newsweek Ukrajincům daří. Osmdesát procent aktivních ruských sil se má nacházet na východě Ukrajiny, píše dále Newsweek.

Ukrajině chybí těžká technika

Je potřeba říct, že ani jedna z válčících stran neuvádí počty mrtvých a zraněných, respektive ukrajinská strana počty mrtvých a zraněných Rusů nadsazuje,“ řekl Událostem247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Já jsem skeptický k uváděnému číslu 75 tisíc, to by znamenalo polovinu stavu, kterým Rusko zahájilo agresi na Ukrajině. Ten počet nebude bezvýznamný, to je pravda. Podle mého názoru Rusko bohužel neprohraje,“ dodal Šándor pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zničený tank

Podle Šándora potřebuje Ukrajina k tomu, aby mohla Rusku vzdorovat těžkou techniku, která jí teď chybí. „Na straně Západu není ochota tolik zbraní dát a zároveň je ani nemá, protože nikdo se nevzdá vlastních tanků, jako to z části udělali Poláci. Není tu ochota ani schopnost potřebnou techniku vyrábět. Každá armáda potřebuje své zásoby pro případ, že by se dostala do konfliktu,“ dodal expert pro Události247.

Co si o situaci na Ukrajině myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů