Rusko podle Britů ukradlo data AstraZenecy | Události247.cz

Špionážní drama ve Velké Británii. Rusko mělo podle Britů ukrást data AstraZenecy a následně vyvinout svou vakcínu Sputnik

Britské bezpečnostní služby odhalily velkou krádež. Ruští agenti měli společnosti AstraZeneca ukrást návod na výrobu vakcíny. Rusko je pak využilo k vytvoření Sputniku V.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V posledních několika měsících se ve velkém spekuluje o tom, že se hackeři, podporovaní ruským státem, snažili ukrást informace o výzkumu vakcín proti covidu-19 z akademických a farmaceutických institucí po celém světě. Teď prý mají britské bezpečnostní služby důkazy o tom, že Rusko ukradlo důležité informace společnosti AstraZeneca.
Data o vakcíně AstraZeneca měli ukrást ruští agenti

Důležité údaje o vakcíně společnosti AstraZeneca měl ukrást zahraniční agent, britské úřady jsou si tím už naprosto jisté. Zatím se však nepodařilo zjistit, jestli byli do krádeže zapojeni také hackeři. Deník The Sun tvrdí, že k ukradení plánu došlo osobně. Britský ministr vnitra Damian Hinds se k tomu odmítl vyjádřit. Řekl však, že kybernetické útoky jsou čím dál sofistikovanější: „Obávám se, že žijeme ve světě, kde se státy snaží provádět průmyslovou a ekonomickou špionáž, kde dochází ke kybernetickým útokům a podobně,“ prohlásil.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Premiér Boris Johnson se k věci zatím nevyjádřil. James Brokenshire, nedávno zesnulý ministr pro bezpečnost, v loňském roce řekl, že Británie si je „na více než 95 procent jistá, že se ruským státem podporovaní hackeři při útocích na farmaceutické společnosti zaměřili na Spojené království, USA a Kanadu. Mělo jít o útočníky ze skupiny APT 29, kteří shromažďovali informace o vakcínách a koronaviru.

Putin tvrdil, že Rusko má první vakcínu proti covidu

Rusko všechna loňská obvinění odmítlo s tím, že jeho vakcína má před konkurencí dostatečný náskok, takže neexistuje důvod slídit. Agenti britské tajné služby MI5 už dříve uvedli, že se ruští hackeři pokusili o několik kybernetických útoků na Oxfordskou univerzitu už v březnu 2020. Tedy asi měsíc poté, co britští vědci veřejně oznámili, že zahájili výzkum vakcíny proti covidu. V dubnu pak AstraZeneca zahájila první klinické studie s lidmi.


iZdroj fotografie: Depositphotos

O měsíc později, tedy v srpnu, ruský prezident Vladimir Putin v televizním projevu řekl, že Rusko jako první vyvinulo vakcínu proti covidu-19. Později se ukázalo, že Sputnik funguje podobně jako vakcína od společnosti AstraZeneca. Z útoku na projekt, který firma vedla ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, v roce 2020 obvinili i hackery ze Severní Koreje. Ti se pak na sociálních sítích vydávali za náboráře a zaměstnancům AstraZenecy podávali falešné pracovní nabídky.

Zdroj: The Sun, Independent

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 320 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím