Rusko tají citlivá data o své ekonomice. I tak ale odborníci mohou předpovídat ekonomický vývoj země

Rusko zatajuje některá ekonomická data. Ty základní jako růst inflace či HDP však stále zveřejňuje. Snaží se tím zamlžit ekonomické problémy, tvrdí Mikhail Krutikhin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle deníku The Wall Street Journal přestalo Rusko zveřejňovat svá data o státním dluhu, obchodních statistikách a o produkci ropy. Opatření má západním zemím zkomplikovat příjímání dalších sankcí proti Rusku a ztížit vyhodnocování jejich účinků, včetně účinků už existujících sankcí, píše dále Wall Street Journal.

Zamlžení ekonomických problémů

„Snaží se zakrýt podobu své ekonomiky. My tu máme zákaz ruských médií a teď se objevuje to samé pro přístup ke statistikám. Železná opona padá z obou stran,“ citoval deník The Wall Street Journal ekonomku Elinu Ribakovou z Institutu pro mezinárodní finance (IIF). Je to čím dál tím náročnější a možná se dostaneme do bodu, kdy budeme to, co se děje v ruské ekonomice, odvozovat ze satelitních snímků,“ dodala Ribaková pro The Wall Street Journal.

The Wall Street Journal uvádí, že díky informacím od obchodníků či sledováním pohybů ropných tankerů však ekonomové stále mohou hodnotit stav ruského energetického a ropného odvětví. Omezení údajů pomůže zamlžit podobu problémů, kterým ruský energetický průmysl čelí,“ říká pro The Wall Street Journal Mikhail Krutikhin, partner nezávislé poradenské společnosti RusEnergy. Ruské úřady však stále vydávají údaje o růstu inflace a HDP. Ty mohou být však pokřivené manipulacemi okolo ruské měny, píše The Wall Street Journal.

Ruské ztráty

S příchodem války na Ukrajině se spekulovalo o ztrátách na obou stranách. Aktuální ztráty na ruské straně jsou podle iDNES 13 414 vojáků a dalších zhruba 7 000 je nezvěstných. „Ruská strana ztratila během konfliktu na Ukrajině asi 25 % nasazených jednotek. Ztráty výzbroje čítají přes 300 miliard korun, což je 30 % jejich ročního vojenského rozpočtu,“ uvedl pro Události247 vojenský analytik Jiří Vojáček. „Komentovat ruskou propagandu si však myslím nemá smysl,“ dodal Vojáček.  

Před válkou byla ruská ekonomická data považována světovými ekonomy a statistiky za kvalitní a důvěryhodná, uvádí dále The Wall Street Journal. Jedinou výjimkou jsou podle The Wall Street Journal údaje o úmrtích na covid-19. Ty jsou podle odborníků silně podhodnoceny. Během pandemie totiž silně vzrostl počet úmrtí, který neodpovídá obětem covidu. Rusko se v této souvislosti nejspíše snažilo zatajit nízkou účinnost místních vakcín, píše Echo24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články