Rusku dochází s Českem trpělivost. Nejvíce mu vadí pomoc se zbraněmi pro Ukrajinu

Česko mělo vyvlastnit marocké tanky, aby je mohlo následně opravit pro potřeby Kyjeva. To rozhořčilo kontroverzní mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariu Zacharovovou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při svém projevu přitom připomněla 2. světovou válku, kdy podle ní také Češi dodávali zbraně nacistickému Německu, aby s nimi mohlo bojovat proti SSSR, píše o tom web TN. Podle Zacharovové je to nehorázné. Je to prý další důkaz nepřátelského protiruského kurzu českých úřadů, v jehož rámci se Praha neváhá snížit k porušování základních ustanovení mezinárodního práva upravujících obchod se zbraněmi a zabavit cizí majetek, píše TN.

Je to scestné přirovnání, říká expert

S lítostí sledujeme, že se opakuje smutná zkušenost z druhé světové války, kdy české podniky, které byly součástí vojensko-průmyslového komplexu nacistického Německa, neúnavně dodávaly Třetí říši zbraně pro vedení války proti SSSR. Vypadá to, že současné vedení České republiky se nepoučilo z historie, protože dychtivě proměnilo svou zemi v jedno z primárních míst pro výrobu, opravy a modernizaci vojenského vybavení, které má být posláno kyjevskému neonacistickému režimu,“ cituje Zacharovovou TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zbraně na Ukrajinu posílají i čeští zbrojaři, loni do země napadené Ruskem vyvezli vojenský materiál za více než 50 miliard korun

Toto přirovnání je naprosto scestné. Je to věc, která se opírá do dlouhodobého renomé České republiky jako zbrojní země. Skutečně již od dob Rakouska-Uherska, za První republiky, byla Česká republika dlouhodobě vnímána jako producent kvalitních zbraní. Dodnes se také zbraně vyskytují například v oblastech Afriky. V novodobě historii jsme považováni za kvalitního producenta dobrých zbraní,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní expert David Rožek.

Maroko otočilo o 180 stupňů

Podle Zacharovové Česko před vypuknutím války na Ukrajině podepsalo s Marokem smlouvu na modernizaci 130 tanků T-72B, které africká země získala od Běloruska na přelomu milénia. Do Maroka se jich mělo vrátit jen 56 a dalších 74 prý Česká republika vyvlastnila, aby je mohla poskytnout Ukrajině, píše dále TN. Maroko se ale podle webu Kyiv Independent k podpoře Ukrajiny nechalo minulý rok v Německu samo přesvědčit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle dostupných informací poslalo Česko Ukrajině zhruba desítku těžkých obrněnců v modernizované verzi T-72M a několik desítek starších T-72

Po začátku ruské invaze se přitom Maroko nejprve snažilo zůstat neutrální. Projevilo se to i při hlasování ve Valném shromáždění OSN loni v březnu, kdy nebylo pro schválení deklarace odsuzující ruskou agresi na Ukrajině. Server EurAsian Times uvedl, že i po předání sovětských strojů je tankový arzenál Maroka silný. Má 384 amerických M1A1 a M1A2 Abrams, 150 čínsko-pákistánských tanků VT-1A Al Khalid, stovky amerických M48 a M60 Pattonů a 116 rakouských tanků SK-105.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články