Ruský propagandista obvinil Čechy z podpory nacismu. „Je to pro Rusy běžné,“ říká politolog

Ruský propagandista a novinář Vladimir Solovjov ve vysílání ruské státní televize Rossija 1 osočil Čechy z podpory nacismu.

i Zdroj fotografie: council.gov.ru / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podle serveru TN mají Rusové problém s českými dodávkami těžké techniky na Ukrajinu. Dle TN k tomu přispívají i slova moderátora Vladimira Solovjova. Ve vysílání ruské státní televize Rossija 1 totiž obvinil Čechy z toho, že pomáhali za druhé světové války nacistům.

Češi příkladem národa podpory nacismu

„Je to pokračování druhé světové války“ citoval portál TN ruského moderátora a propagandistu Vladimira Solovjova s tím, že Západ podle něj Ukrajinu vyzbrojuje z toho důvodu, aby mohl zničit Rusko. Podle Solovjova jsou Češi příkladem národa, který podporoval nacismus. „Stejně jako opravovali a dodávali těžkou vojenskou techniku pro nacistické Německo, to nyní dělají pro Ukrajinu,“ citovalo dále TN Solovjova.

„Podobné termíny jsou pro Rusy běžné. Vzhledem k jejich postavení v minulém století mohu dle mých zkušeností říci, že se tam neustále opakuje motiv boje proti nacismu. Ačkoliv se to může zdát nesmyslné, Rusům to smysl dává,“ uvedl pro Události247 politolog a historik Jan Holzer. „Ze začátku strávili hodně času tím, že Hitlera připravovali, aby ho mohli poslat na východ. A naštval je, když se z nějakého důvodu vydal na západ. Teď si to ale uvědomili a poučili se ze svých chyb. Připravili stát, který je nezajímá,“ citoval dále web TN Solovjova ve vysílání ruské státní televize.

Západ si našel obětního beránka

„Budou pokračovat s vyzbrojováním Ukrajiny stále modernějšími zbraněmi a uvidíme, jak bude sjednocený Západ urputně bojovat. Protože konečně našli někoho, kdo je ochoten zemřít za zničení Ruska,“ citoval iRozhlas novináře Solovjova. Podle webu TN se Rusku nelíbí tuzemské dodávky zbraní na Ukrajinu. V polovině dubna zaslalo ministerstvu zahraničních věcí diplomatickou nótu, která tvrdí, že Česko nesmí bez povolení třetím zemím posílat techniku sovětské výroby. To je však podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského čirý nesmysl, píše dále TN.

Novinář Solovjov vystupuje v ruské státní televizi dlouhodobě. Ve svých projevech nedávno vyhrožoval válkou celé Severoatlantické alianci, informuje iRozhlas. Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí prohlásil, že tajná služba zmařila pokus o atentát na Solovjova. Podle Putina pokus o něj měli provést neonacisté podporovaní Ukrajinou. Nepodložil to však žádnými důkazy, dodává TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sledujete nejnovější technologie? Zaměřte se na českou společnost MISURA
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů